piątek, 15 grudnia 2017

W 2018 r. oszczędzanie w USD lepsze niż PLN?


Teoretycznie to możliwe, tylko trzeba brać pod uwagę ryzyko kursowe. Patrząc tylko na wykres, to jest pole do umocnienia się złotówki. Natomiast politycznie, to w Stanach Zjednoczonych jak i w Polsce na czele rządów stoją nieodpowiedzialni politycy i do końca nie wiadomo co siedzi w ich głowach. Na tym tle Unia Europejska wydaje się być najbardziej perspektywiczna.


Na ostatnim posiedzeniu amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku zobaczyliśmy najnowsze projekcje makroekonomiczne FED, z których wynika, że amerykański bank centralny ma nadal zamiar podnosić stopy procentowe i to w relatywnie szybkim tempie.

Patrząc na wspomniane projekcje zobaczymy, że na koniec 2018 roku stopa funduszy federalnych może znajdować się na poziomie 2,1%, co ma zostać poprzedzone trzema podwyżkami w roku przyszłym.

Tymczasem w Polsce główna stopa procentowa wciąż wynosi 1,5 proc., i słuchając wypowiedzi przewodniczącego RPP nic ma się w tym temacie w 2018 roku nie zmienić.

Doprowadzi to do bardzo ciekawej sytuacji nieobserwowanej od 2006 roku. Sytuacji, w której to stopy procentowe w USA będą wyższe niż w Polsce.

To z kolei może przyczynić się do tego, że konta oszczędnościowe w USD będą wyżej oprocentowane, niż konta oszczędnościowe w PLN.

Niewykluczone zatem, że w przyszłym roku bardziej będzie opłacało się oszczędzać w dolara niż w złotych. Źródło: investing

4 komentarze:

 1. O bardzo ciekawe..ale czy na pewno może to przyczynić się do tego, że konta oszczędnościowe w USD będą wyżej oprocentowane, niż konta oszczędnościowe w PLN? Tu się zastanawiam. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystko zależy od polityki Trumpa. Michael Wolff w w swojej książce napisał, że wcale nie chciał on zostać prezydentem, a jedynie się wypromować. W jakim kierunku pójdzie kurs dolara i czy będzie się bardziej opłacać oszczędzać w USD okaże się w najbliższych tygodniach, teraz dolar traci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z walutami różnie to bywa i inwestycje walutowe są mało bezpiecznymi rozwiązaniami. Oczywiście zyskać można na prawdę wiele, jednakże działa to również w drugą stronę. Przykładowo pół roku temu kurs dolara był o pół złotego większy ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ryzyko kursowe moim zdaniem jest zbyt wysokie, więc moim zdaniem nie warto. Po swoich przeżyciach z funduszami i innego typu produktami finansowymi wiem, że nic lepszego i pewniejszego niż lokata nie ma ;)

  OdpowiedzUsuń