poniedziałek, 20 listopada 2017

Mapa jakości powietrza w Polsce

Smog zabija ponad 48 tysięcy Polaków rocznie, a setki osób chorują na układ krążenia i choroby układu oddechowego. Najzdrowszy tryb życia przy obecnym skażeniu powietrza nie uchroni nas przed chorobami.
,, Taki zdrowy tryb życia prowadził, nie palił papierosów ani alkoholu nie nadużywał, a zmarł na raka". Przykładów można podać wiele, a najbardziej bolą te, które dotyczą białaczki u dzieci.

Fot. https://map.airly.eu/pl/
Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia jest uprawianie sportu (zwiększone oddychanie) w godzinach największego smogu. Przez sport w smogu do kalectwa, a nawet śmierci. Nie polecam podejmować wysiłku fizycznego zimą podczas ogrzewania w piecach przydomowych. Najgorszą porą jest wieczór. Koszty dla budżetu i społeczeństwa idą w dziesiątki miliardów złotych. 

Najwięcej smogu ,,produkują" przydomowe piece opalane węglem i ,,czym się da" oraz elektrownie na ,,czarne złoto", a ja nazwałbym je ,,czarnym rakiem". Głównym źródłem pyłu zawieszonego jest emisja z domowych kotłów oraz pieców na węgiel i drewno – odpowiadają one za 52% emisji (za 26% odpowiada przemysł i energetyka, a za 10% transport drogowy). Pisałem o tym Polsce grozi 4 mld zł kary rocznie za smog.


W Polsce powstał nowy system monitoringu jakości powietrza.
System Airly jest w pełni zintegrowany z urządzeniami do oprogramowania. Dzięki sensorom możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych w czasie rzeczywistym. Dzięki uzyskanym danym na mapie online oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza: 
 • poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10
 • temperaturę powietrza 
 • ciśnienie atmosferyczne 
 • wilgotność powietrza
Pył zawieszony (PM) jest terminem używanym do opisania mieszaniny cząstek stałych i kropelek cieczy w powietrzu. Niektóre cząstki pojawiają się w sposób naturalny (od burz piaskowych czy pożarów lasów), ale często jest to efekt emisji z fabryk, ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, zanieczyszczenia, pyłu drogowego itp. Im mniejsze i lżejsze cząstki, tym dłużej pozostaną one w powietrzu. PM2.5 to zanieczyszczenia powietrza o średnicy 2,5 mikrometra (jedna tysięczna milimetra) lub mniej. Te cząstki pozostają zawieszone w powietrzu, którym oddychamy i nie rozpraszają się. PM10 mają rozmiar 10 mikrometrów (jednej tysięcznej milimetra) średnicy. Cząstki tej wielkości (PM10 lub mniej) mogą penetrować najgłębsze partie płuc, ze względu na ich niewielkie rozmiary.
Źródło: https://airly.eu/pl/


4 komentarze:

 1. nie zdawłąm sobie z tego sprawy...

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam że nie wiedziałem że uprawnia sportu w czasie największego stężenia smogu może grozić takimi konsekwencjami. Teraz będę wiedział by tego pilnować..

  OdpowiedzUsuń
 3. polecam kominy i maski przeciw-smogowe Respilon. Kominy idealnie sprawdza się podczas uprawiania sportu np podczas biegania.
  https://www.alsos.pl/respilon-szal-chusta-komin-antysmogowy

  OdpowiedzUsuń
 4. Przerażające...dziękuję za te choć b.niepokojące informacje. Pozdrawiam 😉😉😉

  OdpowiedzUsuń