poniedziałek, 12 grudnia 2016

Żegnaj deflacjo! CPI 0% r/r i 0,1% m/m

Dla budżetu państwa to dobrze, bo wpływy z podatków będą większe. Natomiast dla obywateli szykują się chudsze portfele. Ostatni raz w Polsce inflacja była w czerwcu 2014 r., liczona do analogicznego miesiąca poprzedniego roku. Ceny żywności w listopadzie br. w porównaniu z poprzednim miesiącem, podobnie jak w październiku br., wzrosły o 0,5%. Najbardziej podrożały tłuszcze zwierzęce (o 3,6%), głównie w wyniku wzrostu cen masła (o 3,8%). Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za warzywa (o 2,8%), ryż (o 1,0%) oraz artykuły w grupie „mleko, sery, jaja” (przeciętnie o 0,8%, w tym jaja – o 1,4%, sery i twarogi – o 1,2%, mleko – o 0,5%, a jogurty, śmietany, napoje i desery mleczne – o 0,2%). 

Droższe niż w październiku br. były ryby i owoce morza (o 0,8%), tłuszcze roślinne oraz makarony i produkty makaronowe (po 0,4%), a także pieczywo i czekolada (po 0,3%). Nieznacznie więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za mięso (przeciętnie o 0,1%, w tym wędliny – o 0,5%, mięso wołowe i cielęce – o 0,2%, przy spadku cen mięsa drobiowego – o 0,9% i mięsa wieprzowego – o 0,3%). Ceny cukru pozostały na poziomie notowanym w październiku br. Mniej niż przed miesiącem płacono natomiast za owoce (o 1,2%), dżemy, marmolady i miód (o 0,9%) oraz mąkę (o 0,5%). Ceny napojów bezalkoholowych w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,2%. W listopadzie br. obniżyły się ceny soków warzywnych i owocowo-warzywnych (o 0,7%), wód mineralnych lub źródlanych (o 0,6%) oraz kawy (o 0,1%). Ceny herbaty utrzymały się na poziomie notowanym przed miesiącem. Więcej niż w październiku br. płacono natomiast za soki owocowe (o 1,6%), a także kakao i czekoladę w proszku (o 0,1%). W porównaniu z poprzednim miesiącem zanotowano nieznaczny wzrost cen napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych (po 0,1%).
W listopadzie br., ceny odzieży i obuwia ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 0,4% i 0,1% niższym niż w poprzednim miesiącu.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,1% (w tym towarów – o 0,1%, przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w październiku br. cenach usług). W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny żywności (o 0,5%) oraz w zakresie rekreacji i kultury (o 0,3%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,11 p. proc. i 0,02 p. proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 0,4%) oraz odzieży i obuwia (o 0,3%) obniżyły ten wskaźnik o 0,03 p. proc. i 0,02 p. proc. (GUS)


3 komentarze:

  1. Cena masła zszokowała mnie już w zeszłym miesiącu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie może się obejść bez odchudzania naszych portfeli. Ja również zauważyłam znaczny wzrost cen masła.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ceny przed świętami jak zawsze wyższe,ale nie wiązałam tego z deflacją...

    OdpowiedzUsuń