wtorek, 31 maja 2016

W I kw. 2016r. w Polsce PKB spadł o 0,1% k/k i wzrósł 2,6% r/r

 W I kwartale 2016 r. produkt krajowy brutto (PKB) wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) obniżył się realnie o 0,1% w porównaniu z poprzednim kwartałem, kiedy odnotowano wysoki wzrost i był wyższy niż przed rokiem o 2,6%. PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 3,0%, w porównaniu z I kwartałe m ub. roku. W stosunku do opublikowanego w dniu 13 maja 2016 r. szybkiego szacunku produktu krajowego brutto dla I kwartału 2016 r., prezentowany obecnie szacunek nie zmienił się.


Produkt krajowy brutto wyrównany sezonowo (kwartał poprzedni =100,
ceny stałe przy roku odniesienia 2010). W porównaniu z poprzednim kwartałem, w I kwartale 2016 r. PKB wyrównany sezonowo zmniejszył się realnie o 0,1%. Wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w I kwartale 2016 r. wzrosła realnie o 0,4%. W przemyśle wartość dodana brutto w I kwartale 2016 r. wzrosła realnie o 1,1%. Wartość dodana brutto w budownictwie w I kwartale 2016 r. zmniejszyła się realnie o 4,6%. Wartość dodana brutto w handlu i naprawach wzrosła realnie o 1,2%, wartość dodana w transporcie wzrosła realnie o 1,1%, a w działalności finansowej i ubezpieczeniowej wzrost wartości dodanej wyniósł 5,1%. Źródło: GUS


Techniczna recesja, czyli spadek PKB dwa kolejne kwartały z rzędu, niestety może stać się faktem. Na obecną chwilę Polska jest jedynym krajem UE, który w ciągu ostatnich 25 latach nie doświadczył recesji. Szkoda tylko, że wzrost gospodarczy nie od razu przekłada się na kieszenie obywateli.

2 komentarze:

  1. Śledzę Twojego bloga na bieżąco - przekonuje mnie to w jaki sposób piszesz o finansach i ekonomii. Sama jestem księgową i wiem jak ważne jest byś stale na bieżąco z wiadomościami.

    OdpowiedzUsuń
  2. Blogi to świetna sprawa i można rozszerzać swoją wiedze. Lecze nie każdy blog jest konkretny, a ten jest na prawdę dobry, polecam!

    OdpowiedzUsuń