wtorek, 17 maja 2016

Polak bogatszy od Greka wg parytetu siły nabywczej - MFW 2015r.

Statystyczny Polak w światowym rankingu jest na 44 miejscu pod względem zamożności wg MFW, na podstawie PKB na mieszkańca liczone parytetem siły nabywczej (kurs walutowy wyliczony w oparciu o porównanie cen sztywno ustalonego koszyka towarów i usług w różnych krajach w tym samym czasie, wyrażonych w walutach tych krajów).

Dla przykładu wg Eurostatu zamożność Polaka w 2004r. wynosiła 49% średniej UE, a Greka 96%, w 2014r. było to odpowiednio 68% i 73%. Najnowsze dane MFW za 2015r. pokazują, że przegoniliśmy Greków.
 

PKB per capita wg danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (2015)
                         wg PSN                           w USD ( dolarach)

Jeśli #dobrazmiana za bardzo ,,nie zepsuje" stanu polskiej gospodarki, to za 2 lata przegonimy również Portugalię, pod względem zamożności na mieszkańca wg PSN. Przykład rządzących w Grecji i ich niesamowite przywileje socjalne, a także pracownicze doprowadziły do bankructwa kraju. Niestety polski rząd PiS idzie tą złą drogą i chce spełnić wszystkie obietnice wyborcze. Ten rok jest zabezpieczony budżetowo, bo są extra wpływy: 9 mld zł z akcji LTE i 8 mld zł z NBP. W przyszłym już cały rok będzie obowiązywać program 500+, a jeszcze na horyzoncie mieszkanie+, obniżenie wieku emerytalnego z jeszcze bardziej głodowymi emeryturami, podniesienie kwoty wolnej od podatku.

PKB per capita (od produkt krajowy brutto i łac. per capita – na głowę) – jeden z najczęściej stosowanych na świecie mierników wzrostu gospodarczego państwa. Oblicza się go, dzieląc wartość PKB państwa przez liczbę jego mieszkańców. Pojęcie PKB per capita pojawiło się na świecie ze względu na niemiarodajność dochodu narodowego państw przy porównywaniu poziomu dobrobytu jego obywateli. PKB nie uwzględnia kwot amortyzacyjnych, więc wzrost PKB nie przekłada się automatycznie na wzrost stopy życiowej. ( https://pl.wikipedia.org/wiki/PKB_per_capita )

Dla porównania dane Eurostatu odnośnie PKB per capita 28 krajów UE w procentach:6 komentarzy:

 1. Wszystko ok, ale i tak na szarym końcu UE...

  OdpowiedzUsuń
 2. To wciąż nie jest dobry wynik, biorąc pod uwagę to co się działo, dzieje w Grecji..

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy artykuł. Interesuję się tym tematem i śledzę postęp na codzień więc jest to coś dla mnie. Nie jest to wynik taki jaki wszyscy by tego oczekiwali ale trzeba wierzyć, ze będzie lepiej

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak na Polskę to i tak dobry wynik. Pozostaje nam być dobrej nadziei, że kiedyś podniesiemy się w tym rankingu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. It's very effortless to find out any matter onn
  net as comkpared to textbooks, as I found this paragraph at
  this website.

  OdpowiedzUsuń