piątek, 29 kwietnia 2016

Jedna stawka podatku VAT, CIT i PIT: 17% - bez reguł

Dwa wyjątki tworzą regułę, dlatego też wyjątek może być tylko jeden. Tak samo, jak każdy człowiek jest oryginalny
Tworzenie w ordynacji podatkowej licznych wyjątków i zwolnień podatkowych, bardzo komplikuje prowadzenie działalności gospodarczej. Ponadto faworyzuje pewne grupy społeczne, względem innych. Często bywa również, że politycy chcą spełnić swoje obietnice wyborcze lub ,,kupić" poparcie polityczne.

Różnorodność stawek VAT, PIT i CIT daje pole do różnego rodzaju wyłudzeń (dotyczy to głównie podatku VAT), a także do sztucznego obniżania podatku PIT. Przykładowo niektórzy sportowcy ,,dobrze" zarabiający zamiast płacić 32% podatek PIT, zakładają jednoosobowe firmy i płacą 19% CIT. Najlepsze efekty fiskalne, a także warunki do prowadzenia działalności gospodarczej osiąga się przez proste, jednolite i proporcjonalne podatki, które również do minimum ograniczają szarą strefę. Liczne wyjątki, które tworzą regułą utrudniają ściągalność podatków. I tak powinno być, że przypadku jednej stawki podatku PIT dla wszystkich 17%, dana jest tylko co najwyżej jedna możliwość odliczenia podatkowego. Analogicznie też powinno być tak z podatkiem VAT i przede wszystkim ZUS - jednakowa stawka dla wszystkich, co niewątpliwie spowodowałoby jej znaczne obniżenie. Natomiast zbyt wysokie podatki, powodują ucieczkę podatników do rajów podatkowych.

Największe dochody podatkowe osiągają państwa z prostymi podatkami. 
Bez wyjątków i różnego rodzaju zwolnień podatkowych, które to rozwijają nie gospodarkę, a szarą strefę.


USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (VAT) z licznymi nowelizacjami Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z 2012 r. poz. 1342, 1448, 1529, 1530, z 2013 r. poz. 35, 1027, 1608, z 2014 r. poz. 312, 1171, 1662, z 2015 r. poz. 211, 605, 978, 1223, 1649 liczy bagatela 297 stron. Gdyby przedsiębiorca chciał się ,,połapać" w zawiłościach ustawy o VAT i ustalić jaką stawkę podatku ma zapłacić za dany towar, to zabrakłoby mu czasu na prowadzenie działalności gospodarczej. Dlatego też biura rachunkowe i kancelarie prawne mają ,,pełne ręce roboty". Ponadto zawiłości ustawy o podatku VAT sprzyjają rozwojowi szarej strefy, która według różnych organizacji monitorujących ten problem, szacowana jest nawet na 20%. 


Stawki w podatku od towarów i usług ze strony MF: podstawowa 23% i dalej ,,misz masz" : 8%, 5%, 0%, 18,7%, 7,41%, 4,76% i 4%. Bądź tu mądry i pisz wiersze, jaką stawkę VAT zapłacić.

,,Stawka podstawowa podatku od towarów i usług wynosi obecnie 23%. Przepisy ustawy o podatku od towarów przewidują obecnie stosowanie dwóch stawek obniżonych:  8% i 5%. W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów oraz w eksporcie towarów stawka podatku wynosi  0%.
W przypadku świadczenia przez podatnika usług, w tym w zakresie handlu i gastronomii, kwota podatku należnego jest obliczana jako iloczyn wartości dostawy i stawki:
1) 18,70% - dla towarów i usług objętych stawką podatku 23%;
2) 7,41% - dla towarów i usług objętych stawką podatku 8%;
3) 4,76% - dla towarów i usług objętych stawką podatku 5%.
Stawka ryczałtu, w przypadku podatników świadczących usługi taksówek osobowych, którzy wybrali opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu, wynosi obecnie 4% (stawka ta ma charakter przejściowy do czasu obowiązywania stawki podstawowej w wysokości 23% i zastąpiła stawkę 3%).
Przepisy ustawy upoważniają ministra właściwego do spraw finansów publicznych do obniżania w drodze rozporządzenia stawki podatku do wysokości 0%, 5% lub 8% dla dostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług oraz do określania warunków stosowania stawek obniżonych" 

12 komentarzy:

 1. Im więcej zawiłości tym więcej nieprawidłowości, poprzednia ekipa dała doskonały popis swoich umiejętności.

  OdpowiedzUsuń
 2. ciekawy post, zapraszam http://fantastic-brand.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mam głowy do liczb, podatkami zajmuje się u mnie ktoś inny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobre podsumowanie, zawiłości podatkowe prowadzą tak jak wspomniałeś do ucieczki, rozwoju szarej strefy, propagowaniem cwaniactwa, kombinatorstwa oraz do niższych przychodów dla państwa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie tylko więcej nieprawidłowości ale również więcej możliwości do oszukania systemu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cierpliwość ma swoje granice, a ten blog z takimi fajnymi artykułami powinien być zdecydowanie wyżej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzień Dobry! Zgadzam się z Wami i jestem z Wami całym sercem! Prowadzę własną działalność gospodarczą od kilku ładnych lat i nie mogę się nadziwić ile zawiłości prawno-podatkowych jest w naszym kraju! nie dziwię się że ludzie zaczynają oszukiwać lub naginać prawo, tak jest po prostu łatwiej i lepiej! pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Zacznijmy od tego, że te wszystkie podatki to jest jeden wielki bezsens. W sumie to wygląda tak: cit jako grzywna za to, że ciężko pracujemy, vat jako kara za to, że kupujemy produkty oraz pit, który powstał tylko po to, żeby skarbówka miała się o co czepiać. Moim zdaniem powinien być jeden podatek wynoszący max. 200-300 zł, który szedłby na wojsko, policję i minimalny aparat państwowy, dzięki czemu w naszym kraju żyłoby się dużo lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Szkoda słów na te wszystkie podatkowe zawiłości... Państwo kara ludzi za to, że się bogacą, co jest jakąś kpiną.

  OdpowiedzUsuń
 10. Przecież te podatki są za duże, płacisz po kilka razy za to samo a potem wychodzi że łącznie VAT za dany przedmiot wynosi 50-60%

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa informacja. Ciesze sie ze nie musze sie tym jakos specjalnie interesowac. Sprawy ksiegowe zlecam do http://www.ec-biuro-rachunkowe.pl/ i w ogole nie przejmuje sie jakimis zmianami w podatkach. Wszystko za mnie zalatwia biuro rachunkowe

  OdpowiedzUsuń