czwartek, 11 lutego 2016

Czy BOŚ będzie pierwszą ofiarą ustawy bankowej?

Na obecną chwilę za wcześnie, aby stawiać takie stwierdzenie. Nie mniej jednak wyniki finansowe za 2015 rok ( -12 mln zł), kiedy jeszcze nie obowiązywał podatek od aktywów w wysokości 0,44%, pokazują trudną sytuację finansową banku. Z drugiej strony, wprowadzenie programu naprawczego przez zarząd banku, zwalnia z daniny podatku bankowego.
Dla przykładu podatek bankowy na Węgrzech był rekordowy i wynosił nawet 0,53% aktywów. Od 2016 r. obniżono skalę do 0,15%, przy progu 50 mld HUF i 0,24% powyżej. Ponadto rząd Węgier ogłosił dalsze obniżanie podatku bankowego w 2017 roku. Główny powód, to obniżenie akcji kredytowej, a także przerzucenie części kosztów na klientów.

Bank Ochrony Środowiska w związku z dodatkowymi obciążeniami, które poniósł pod koniec zeszłego roku, wykaże za 2015 rok stratę finansową w wysokości około 12,6 mln zł. Zarząd rozpoczął prace nad programem naprawczym - poinformował BOŚ.

"Zarząd Banku Ochrony Środowiska informuje że, w związku z dodatkowymi, niezależnymi od banku obciążeniami poniesionymi w IV kw. 2015 r., w tym: kwoty 28,2 mln zł (22,8 mln zł w ujęciu netto) przekazanej do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na wypłaty środków gwarantowanych w wyniku ogłoszenia upadłości Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie oraz kwoty 9,0 mln zł (7,3 mln zł w ujęciu netto) przekazanej na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, bank wykaże za 2015 rok stratę bilansową w szacunkowej wysokości 12,6 mln zł" - czytamy w komunikacie.
Wysokość straty zostanie określona ostatecznie po zbadaniu sprawozdań finansowych przez audytora. Raport roczny BOŚ S.A. zostanie przekazany do publicznej wiadomości w dniu 7 marca 2016 r. - podał bank. 
Źródło: money.pl

3 komentarze:

  1. z tego co wiem to oni słabo stoją na tle innych banków, więc kłopoty nadchodzą...

    OdpowiedzUsuń
  2. no i ciekawe jak tam po sprawozdaniu audytora sobie radzą..

    OdpowiedzUsuń