środa, 21 października 2015

Od 2016 r. rusza program „Studia dla wybitnych”

Rząd zdecydował, że w latach 2016-2025 będzie realizowany program „Studia dla wybitnych”, który zapewni szczególnie uzdolnionym studentom sfinansowanie z budżetu państwa studiów magisterskich na najlepszych uczelniach na świecie.

 fot. fotolia.pl


Program ruszy od roku akademickiego 2016/2017 i obejmie ok. 100 studentów. W latach 2016-2025 ma z niego skorzystać ok. 700 studentów. Na sfinansowanie programu w tym okresie zostanie przeznaczone ok. 336,5 mln zł z budżetu państwa.
 
Z programu będą mogli skorzystać studenci, którzy ukończyli trzeci rok studiów magisterskich i absolwenci studiów pierwszego stopnia (po licencjacie). Osoba, która podejmie studia za granicą może otrzymać z programu środki na pokrycie kosztów czesnego, zakwaterowania i utrzymania oraz przejazdów i ubezpieczeń.

Listę zagranicznych uczelni wybranych do programu będzie ustalał minister nauki i szkolnictwa wyższego na podstawie najnowszego Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata, publikowanego przez Instytut Szkolnictwa Wyższego przy Uniwersytecie Jiao Tong w Szanghaju.

Rząd jest przekonany, że zdobycie międzynarodowego doświadczenia i wiedzy w prestiżowych zagranicznych uczelniach pozwoli wybitnym studentom, dla których jedyną przeszkodą w ich zdobyciu jest sytuacja materialna, rozwinąć potencjał intelektualny i po powrocie do Polski wykorzystać zdobyte umiejętności do podnoszenia innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki.

5 komentarzy:

 1. Mi się bardzo podoba ten pomysł. W końcu będzie możliwość dodatkowego rozwoju. A przynajmniej w to wierzę. Zobaczymy jak to będzie w praktyce ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Program dla studentów , który może pomóc w rywalizacji i osiąganiu lepszych wyników.

  OdpowiedzUsuń
 3. Trzeba promować mądrych i zdolnych ludzi, sami nie zawsze mają fundusze na dalszą edukację.

  OdpowiedzUsuń
 4. Trzeba promować mądrych i zdolnych ludzi, sami nie zawsze mają fundusze na dalszą edukację.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tylko kto z nich po uzyskaniu światowego wykształcenia, zdobyciu znajomości i przyjaźni za granicą będzie chciał wrócić do Polski i pracować za przysłowiową miskę ryżu? Czy Polska będzie w stanie zapewnić im warunki rozwoju takie jak zagranica?

  OdpowiedzUsuń