poniedziałek, 19 października 2015

Długi już nie zrujnują spadkobierców. 18 października weszły w życie przepisy


Do tej pory spadkobiercy często wraz ze spadkiem dziedziczyli zobowiązania zmarłego, o których istnieniu nawet nie wiedzieli: kredyty bankowe, zaciągnięte pożyczki, zaległości czynszowe itp. Dla wielu osób oznaczało to duże kłopoty finansowe. Nowelizacja prawa spadkowego wyklucza takie nieświadome dziedziczenie długów.

Co się zmienia

Nowe prawo spadkowe wprowadza zasadę, że spadkobierca zamiast dziedziczyć spadek ze wszystkimi zobowiązaniami, będzie odpowiadał za ewentualne długi zmarłego tylko do wysokości przejętego majątku. W języku prawniczym nazywa się to odpowiedzialnością "z dobrodziejstwem inwentarza".


fot.fotolia.pl

Jak było wcześniej

Do tej pory spadkobierca musiał w ciągu 6 miesięcy zgłosić sądowi, że nie chce brać odpowiedzialności za ewentualne długi zmarłego. Ale spadkobierca nie zawsze wiedział, co dziedziczy i w efekcie często w pakiecie ze spadkiem otrzymywał kłopoty finansowe.

Stan majątku spadkowego

To nie koniec zmian. W przypadku dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza konieczne jest sporządzenie wykazu wszystkich przedmiotów wchodzących w skład masy spadkowej.

Do tej pory wyceną zajmował się odpłatnie komornik. Teraz będzie mógł to zrobić sam spadkobierca. Wystarczy wypełnić dostępny na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości wzór prywatnego wykazu inwentarza i złożyć go w sądzie lub u notariusza. Dzięki temu spadkobierca nie będzie musiał nic płacić za złożenie wykazu.

Ponieważ nowe przepisy chronią też prawa wierzycieli spadkodawcy, to jeśli nie zgadzaliby się oni z wykazem inwentarza sporządzonym przez spadkobierców, wówczas spis inwentarza sporządzałby na wniosek wierzycieli – tak jak obecnie – komornik. (premier.gov.pl)

7 komentarzy:

 1. W końcu coś pozytywnego. Słyszałam różne historie na temat przyjmowania spadków obciążonych długami, aż włosy się na głowie jeżyły.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niech się w końcu biorą za to "cudowne" polskie prawo ....

  OdpowiedzUsuń
 3. W końcu to zrobili, ale ile osób spłaca nie swoje długi przez nieudolność prawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Domyślam się, że wielu własnie odetchnęło z ulgą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta zmiana jest dobra dla osób, które dziedziczą, ale obawiam się, że źle wpłynie na dział kredytów - próg wejścia będzie coraz wyższy.

  OdpowiedzUsuń