sobota, 11 lipca 2015

Nie udawaj Greka - podatki w Grecji i Polsce

Kiedy o kimś mówimy, że udaje Greka, mamy na myśli, że udaje kogoś, kto nie rozumie, o co chodzi – a w istocie dobrze wie. ( Bralczyk, UW)

W dokumencie "Priorytetowe działania i zobowiązania" grecki parlament zgodził się na wprowadzenie środków oszczędnościowych ponad to, co Grecy odrzucili w referendum. 
W co grają przedstawiciele populistycznej partii Syriza - szczerze nie wiem?Na co zgadzają się władze Grecji, chociaż wcześniej namawiali do odrzucenia pakietu oszczędności i tak też zdecydowali Grecy w referendum:

 •   ujednolicony podatek VAT w wysokości 23%, m.in. restauracje mają mieć podniesiony VAT z 13 do 23%, wyjątki 13% od: prądu, wody i hoteli oraz 6%: leki, książki i teatry - w Polsce mamy VAT w wysokości 5%, 8% i 23%;

 •   podatek od firm (dochodowy od osób prawnych) CIT z 26 do 28% - w Polsce mamy 19%;

 •   rolnicy utracą preferencyjne warunki podatkowe i dotacje do paliw - w Polsce rolnicy nie płacą podatku dochodowego oraz państwo dopłaca do paliwa w postaci zwrotu podatku akcyzowego;

 •   podwyższenie podatku od firm żeglugowych - w Polsce 10% z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej, z wyjątkiem ładunków i pasażerów tranzytowych;

 •   zniesienie ulg podatkowych dla wysp, wyjątki stanowić mają najbardziej odległe wyspy - Polska nie posiada odległych wysp, wyjątki w linii brzegowej to Uznam i Wolin;

 •   ograniczenie wydatków na armię o 300 mln euro (1,25 mld zł) - w Polsce zwiększamy o około 800 mln zł do 2% PKB;

 •   podniesienie wieku emerytalnego z 58 lat do 67 lat stopniowo do 2022 r., wyjątki: wiek 62 lata i 40-letni staż pracy, osoby pracujące w trudnych warunkach i kobiety wychowujące niepełnosprawne dzieci - w Polsce wiek emerytalny wynosi 67 lat, stopniowo podnoszony z 65 lat mężczyźni do 2020 r. i z 60 lat kobiety do 2040 r.; wyjątki: służby mundurowe po 25 latach pracy, górnicy po 25 latach i skończeniu 55 lat, pomostówki, świadczenia przedemerytalne, praca w warunkach szkodliwych, np. kolejarze, artyści, twórcy, hutnicy (do 1998r. minimum 25 lat pracy w tym 15 w warunkach szkodliwych, do stażu pracy wlicza się pracę w gospodarstwie rolnym), świadczenia kompensacyjne, emerytury częściowe - kobiety 62 lata (35 lat staż pracy) i mężczyźni 65 lat (40 lat staż pracy).
 • podatek PIT w Grecji opiera się na trzech stawkach – 22, 32 i 42% - w Polsce mamy dwie skale podatkowe 18% i 32%.

7 komentarzy:

 1. Ci grecy to juz przesadzają...

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Najgorzej wygląda sytuacja w przypadku rolników.

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesujący post. Wielkie dzięki za tyle przydatnych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy coś się przez te 3 lata zmieniło? Nie jestem ekspertem, ale Grecy, chyba akurat nie są mistrzami w kwestii wychodzenia z kryzysów :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Prowadzenie własnej firmy w Grecji to chyba nie najłatwiejsze zadanie, przynajmniej na początku :) Fajny artykuł, dobrze, że ktoś tworzy takie treści - oby tak dalej. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń