czwartek, 18 czerwca 2015

4,7% wzrostu sprzedaży detalicznej - maj 2015 r.

W porównaniu do maja 2014 r. Polacy zwiększyli procentowo zakupy najwięcej w działach:
 • motoryzacji : +16%
 • prasa, książki : +18,6%
Wnioski nasuwają się same: więcej czytamy i jeździmy.

W maju br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 4,7% (wobec wzrostu o 1,5% przed miesiącem oraz o 4,3% w maju ub. roku). W porównaniu z kwietniem br. miał miejsce wzrost  sprzedaży detalicznej o 0,5% (wobec spadku przed rokiem o 2,5%).
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju br. była wyższa niż przed rokiem w większości grup. Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem najwyższy wzrost odnotowano w podmiotach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 16,0% wobec spadku przed rokiem o 3,9%) oraz w jednostkach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 9,5% wobec 6,5% przed rokiem). W pozostałych grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem znacznie zwiększyła się sprzedaż w grupowaniach: „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (o 18,6%), „tekstylia, odzież, obuwie” (o 11,8%) oraz „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 9,3%).
Spadek sprzedaży wykazały jedynie podmioty zaklasyfikowane do grupy „pozostałe” (o 9,0%).
W okresie styczeń-maj br. sprzedaż detaliczna zwiększyła się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 3,7% (wobec wzrostu o 6,1% w 2014 r.). Źródło: GUS

4 komentarze:

 1. Jak książki to super wiadomość :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zakupy książkowe bardzo cieszą, a i pojeździć lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobrze, że więcej czytamy. W dobie komputerów jest to pocieszająca informacja.

  OdpowiedzUsuń
 4. To bardzo ciekawe i interesujące, jednak ja także zastanawiam sie jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie. Moze ktos z was ma na to jakąś receptę?

  OdpowiedzUsuń