piątek, 10 kwietnia 2015

Drzewa przy drogach do wycinki. Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego składa Najwyższa Izba Kontroli

Każdego roku w wyniku zderzeń pojazdów z przydrożnymi drzewami ginie blisko pół tysiąca osób, a około 2,5 tysiąca zostaje rannych. Nieprecyzyjne przepisy uzależniają usunięcie drzew z niebezpiecznych miejsc od zastąpienia ich nowymi, nasadzonymi często w pasie drogowym. W konsekwencji zamiast jednego wyciętego drzewa pojawia się kilka innych, świeżo nasadzonych w pobliżu drogi, które z czasem zaczynają zagrażać bezpieczeństwu kierowców. Dlatego Prezes NIK zdecydował się skierować wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności art. 83 ust. 3 ustawy o ochronie przyrody z art. 2, 5 oraz 31 ust. 3 Konstytucji RP.


 
NIK uważa, że wniosek skierowany przez Prezesa Izby do TK spowoduje doprecyzowanie przepisów, które uniemożliwią lokowanie nowych nasadzeń - w miejsce wyciętego drzewa lokowano - ponownie w pasie drogowym. Zdaniem NIK nowe nasadzenia powinny być  wskazywane w innych, bezpiecznych dla kierowców lokalizacjach. Przepisy w obecnym brzmieniu tego nie gwarantują. Więcej: NIKniosek-do-trybunalu-konstytucyjnego-przydrozne-drzewa.html

Dane Policji wskazują, że w 2014 roku doszło w Polsce do 1818 wypadków z najechaniem na drzewo. W konsekwencji 421 osób poniosło śmierć, a 2226 zostało rannych. W 2013 roku ofiar było jeszcze więcej. Przydrożne drzewa mają pod tym względem gorsze statystyki niż wszystkie inne elementy infrastruktury drogowej razem wzięte.

3 komentarze:

  1. Niedaleko mnie, w terenie niezabudowanym, o długości ok.10 km, jakiś czas temu wycieli drzewa. W tej chwili zauważyłam, że został posadzone nowe i znacznie wiecej, niż było. To nie jest dobry pomysł. W takich miejscach często dochodzi do wypadków. I w miejscu, o którym piszę, również tak było. Po co więc sadzić drzewa przy drodze, skoro stanowią tak duże niebezpieczeństwo?

    OdpowiedzUsuń
  2. To dobry pomysł, aby drzewa rosły dalej od dróg- bezpieczeństwo i widoczność to ważne sprawy dla kierowców.

    OdpowiedzUsuń
  3. O tak, drzewa przy drodze są szalenie niebezpieczne. Choćby dziś, podczas bardzo silnego wiatru, gałęzie, a nawet całe drzewa połamało. Zablokowały one ruch na drodze. Całe szczęście akurat nikomu nic się nie stało. Ale Straż Pożarna musiała interweniować.

    OdpowiedzUsuń