środa, 25 lutego 2015

Z koncesji Rawicz-12 popłynie gaz ziemny

San Leon Energy plc zapowiada bardzo pozytywne wyniki badań Rawicz-12, które będzie stanowić jej pierwsze komercyjne odkrycie gazu.

Na koncesji Rawicz-12 (obszar położony w południowo-zachodniej Polsce) spółka rozpoczęła testy przepływu gazu w dniu 5 lutego 2015 r  i osiągnęła 4,1 MMscf (mln standardowych stóp sześciennych) dziennie. Brak znaczących ilości wody i jakość gazu odpowiada oczekiwaniom. Wydajność, a także szybkość produkcji gazu i ciśnienie przepływającej powierzchni stale rosła w długim okresie bardzo dynamicznego przepływu.

Spółka spodziewa się, że dodatkowe studnie wiercone będą stanowić rozwój przyszłego wydobycia komercyjnego. Kolejne odwierty są już planowane. Ceny gazu w Polsce należą do najwyższych w Europie.
Jakość gazu odpowiada oczekiwaniom i próbkom z wcześniejszych odwiertów na polu, ma około 70% metanu. Wstępna ocena danych otrzymanych do tej pory, wskazuje przepuszczalność gazu na około 2mD, potwierdzając założenie, że jest to "konwencjonalny" zasób. Oczekuje się, że dobrze będzie zakończyć badanie przepływu w dniu 28 lutego 2015 roku.


Joel Cena, San Leon Chief Operating Officer, powiedział:

"Wstępne wyniki badania są bardzo zachęcające, o dobrej przepuszczalności gazu i nie ma produkcji wody.
Jakość danych jest wysoka, jak w odwiercie zamkniętym. 

Źródło:sanleonenergy.com

2 komentarze:

  1. Przydałoby się odłączyć od gazu z Rosji. Jego ceny powalają.

    OdpowiedzUsuń
  2. Powinni się pospieszyć, bo jeszcze nam kurek ze wschodu zakręcą :P

    OdpowiedzUsuń