piątek, 30 stycznia 2015

Propozycje bankowe dla frankowiczów od 1 lutego 2015


Klient banku posiadający kredyt hipoteczny we frankach ma nie płacił wyższej raty kredytowej niż ta, którą płacił przed decyzją SBN ( Szwajcarskiego Banku Narodowego).

Banki zaakceptowały propozycje aby osiągnąć ten cel poprzez:

 • uwzględnienie ujemnej stawki LIBOR,
 • obniżenie w najbliższych miesiącach spreadów walutowych, a gdyby w niesprzyjających okolicznościach okazało się to niewystarczające, na wniosek klienta bank będzie gotów dokonać w odpowiednim zakresie zmiany kalendarza spłat, wprowadzenia wakacji kredytowych itp.
 • stałe umożliwienie dokonania bezprowizyjnej zamiany waluty kredytu z CHF na PLN według kursu zbliżonego do średniego kursu NBP,
 • uelastycznienie procedur restrukturyzacyjnych,
 • odstąpienie od żądania nowych zabezpieczeń od klientów , którzy regularnie wywiązują się ze swoich zobowiązań


ZBP zwróci się do banków z wnioskiem o to, aby jeśli to tylko technicznie jest możliwe, zaproponowane przez ZBP rozwiązania obowiązywały już od 1 lutego 2015 roku.
Zgodnie z doktryną prawa bankowego stoimy na stanowisku ,że udostępnianie kredytu jest i powinno być odpłatne. Mając jednak na uwadze dążenie do zachowania symetrii w ponoszeniu przez bank i klienta obciążeń z tytułu ryzyka walutowego i kredytowego oraz nadzwyczajne okoliczności związane z decyzja SBN i związaną z nią szokową aprecjacją CHF, ZBP zaproponuje aby do końca 2015 roku przyjąć zasadę ,że rozliczenie ujemnej stawki LIBOR , jeśli zaistnieje taka potrzeba, następowało także poprzez odpowiednie obniżenie raty kapitałowej. W efekcie klient zapłaci mniej. 

Źródło: związek banków polskich

3 komentarze:

 1. Ciekawe jak to wypadnie w praktyce i na ile będzie korzystne dla frankowiczów.

  OdpowiedzUsuń
 2. powtarzam: kredyty są dla mądrych ludzi
  jeśli ktoś liczył, że "uda się", "jakoś to będzie", to dlaczego teraz jest taki krzyk? poza tym frank spada po chwilowej histerii :)
  nie dajmy sie zwariować :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Będzie to wyglądało tak że kartel będzie restrukturyzował długi kosztem podatników ;-)

  OdpowiedzUsuń