piątek, 2 stycznia 2015

Nowe przepisy od 2015 r.

Większa ulga na dzieci

Ulga na trzecie i kolejne dziecko wzrośnie o 20%. Oznacza to, że ulga na trzecie dziecko zostanie podwyższona z 1 668,12 zł do 2 000,04 zł, a na kolejne dzieci z 2 224,08 zł do 2 700 zł. Na wsparcie w postaci ulgi na dzieci będzie mógł liczyć ponad milion rodzin. Ponadto, przeszło 97% rodzin - płatników PIT - będzie mogło w pełni wykorzystać ulgę.

 

 

Zniżki w ramach Karty Dużej Rodziny

Rodzinom z co najmniej trójką dzieci, posiadającym Kartę Dużej Rodziny, przysługiwać będą 37% ulgi przy przejazdach publicznym transportem kolejowym na podstawie biletów jednorazowych oraz 49% ulgi dla posiadaczy biletów miesięcznych. Posiadacze Karty będą także uprawnieni do ulgi w opłacie paszportowej: 75% w przypadku dzieci oraz 50% dla rodziców. Ponadto dużym rodzinom przysługiwać będzie zwolnienie z opłat za wstęp do parków narodowych oraz za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego przy staraniu się o przyznanie Karty.

Szybka ścieżka leczenia dla chorych na raka

Pacjenci z nowotworami złośliwymi będą leczeni w ramach szybkiej terapii onkologicznej. Zwiększy się dla nich dostęp do leczenia i badań diagnostycznych.  Od momentu, gdy pacjent z podejrzeniem nowotworu zostanie wpisany na listę osób oczekujących na konsultację specjalisty, do postawienia diagnozy nie powinno minąć więcej niż 9 tygodni.

Większy dostęp do lekarzy specjalistów

Listy oczekujących do lekarza specjalisty będą prowadzone elektronicznie i aktualizowane raz w tygodniu. Pacjent sprawdzi na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie najszybciej przyjmie go specjalista albo uzyska taką informację telefonicznie, dzwoniąc do NFZ. Dzięki temu, że będzie się można zapisać tylko na jedną listę oczekujących, zniknie zjawisko sztucznego wydłużania kolejek przez osoby, które czekają w kilku kolejkach na to samo świadczenia, blokując terminy i nie odwołując wizyt.

Łatwiej o receptę

Każdy lekarz, który zna stan zdrowia pacjenta i ma dostęp do jego dokumentacji medycznej, będzie mógł kontynuować leczenie, wypisując receptę na potrzebny lek – bez potrzeby zgłaszania się pacjenta na wizytę i badanie. Lekarz będzie mógł także przekazać wypisaną receptę osobom, które zostały do tego upoważnione przez pacjenta.

Wpis na listę oczekujących na świadczenie medyczne – w dniu zgłoszenia

Każdy pacjent, który zgłosi się do placówki medycznej mającej umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, zostanie wpisany na listę oczekujących w dniu, w którym się zgłosił (w godzinach udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez daną placówkę medyczną).

Wzrost płacy minimalnej

Od nowego roku wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosić będzie 1750 zł brutto. W  stosunku do 2014 r. oznacza to wzrost o 70 zł.

Powiadomienia o lokalnych zagrożeniach i klęskach żywiołowych

Komunikaty dotyczące lokalnych zagrożeń i klęsk żywiołowych będą dostępne dla telewidzów telewizji regionalnej TVP oraz na aplikacjach na telefony komórkowe. Informacje o zagrożeniach udzielane będą przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego.

Kasy fiskalne dla nowych grup przedsiębiorców

Kasę fiskalną, bez względu na osiągane obroty, będą musieli posiadać podatnicy świadczący usługi: prawnicze, lekarskie, dentystyczne, fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, gastronomiczne oraz napraw pojazdów samochodowych. Nowe rozwiązanie służy ochronie konsumentów, którym brak dokumentu nabycia określonych usług utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia, dochodzenie swoich praw. Z drugiej strony chronione będą interesy uczciwych przedsiębiorców narażonych na nieuczciwą konkurencję ze strony tych, którzy zaniżają swoje obroty, tak aby nie stosować kasy rejestrującej.

Elementy jazdy ekologicznej na egzaminie dla kierowców

Na egzaminie praktycznym na prawo jazdy wprowadzone zostaną elementy ekojazdy. Sprawdzana będzie umiejętność odpowiedniej zmiany biegów oraz hamowania silnikiem. Zdolności te wpływają na efektywne zużycie paliwa podczas jazdy samochodem.

Szczelniejszy system podatkowy

Od 2015 roku w życie wchodzi ustawa uniemożliwiająca wyprowadzanie zysków firm do rajów podatkowych. Ustawa o rajach podatkowych nakłada 19-proc. obowiązek podatkowy w Polsce na dochody z zagranicznych spółek kontrolowanych, o ile polska firma ma ponad 25 proc. udziałów w podmiocie z zagranicy. Będzie to obowiązywało wtedy, gdy zagraniczne podatki są o co najmniej 25 proc. niższe, a do tego kontrolowana spółka nie prowadzi na zagranicznym rynku działalności rzeczywistej. (premier.gov.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz