wtorek, 16 grudnia 2014

Russia and its companies cannot repay loans?

W Rosji indeks RTS stracił ponad 10 procent i w podobnej skali stracił rubel. Drożały CDS-y na rosyjski dług. Na rynku zaczęło się mówić, że być może Rosja i spółki rosyjskie przestaną spłacać kredyty (bardzo prawdopodobne posunięcie). To mocno uderzyłoby w europejski system bankowy. Nawiasem mówiąc spadek cen ropy i zawirowania w Rosji zdjęły ze światowego rynku akcji już 1.800 mld USD. Dość duża cena za okiełznanie Kremla.               fot. stooq.pl Rosyjski rubel stracił w ciągu roku ponad 100% do dolaraNa Wall Street rozpoczął się tydzień, w którym raportów makro jest dużo, ale nie one były znowu w centrum uwagi. Trzeba jednak odnotować, że ta najważniejsze były bardzo dobre (o tym poniżej). Na początku sesji na rynku akcji kolejna przecena akcji w Europie psuła nastroje.
Ona po części tylko wynikała ze spadku ceny ropy.

W poniedziałek w USA najważniejszy z raportów makro był raport o listopadowej dynamice produkcji przemysłowej i wykorzystaniu potencjału produkcyjnego (dane za listopad). Dowiedzieliśmy się, że produkcja wzrosła aż o 1,3 proc. m/m (oczekiwano wzrostu o 0,2 proc.), a wykorzystaniu potencjału wyniosło 80 proc. (oczekiwano 79,3 proc.). To były bardzo dobre dane.

Uzupełnieniem tych danych był grudniowy indeks NY Empire State oraz indeks rynku nieruchomości podawany przez NAHB. Indeks NY Empire State wyniósł minus 3,58 pkt. (oczekiwano wzrostu z poziomu 10,15 pkt.), ale dane regionalne nie mają wielkiego wpływu na rynkowe nastroje. Indeks rynku nieruchomości wyniósł 57 pkt. (oczekiwano 55 pkt.).

Rynek akcji rozpoczął dzień od zwyżki indeksów (odreagowanie piątkowego dużego spadku), ale im niżej schodziła cena ropy tym gorzej wyglądały indeksy, a panika w Europie pogłębiała spadki. Dopiero po zakończeniu handlu w Europie indeksy powędrowały na północ, ale S&P 500 nadal nie był w stanie powrócić nad poziom neutralny. Byki były na tyle słabe, że po dużych spadkach w piątek w poniedziałek S&P 500 stracił ponad pół procent i naruszył średnią 50. sesyjną. Czekamy na zwrot na rynku ropy.

Dla GPW rozpoczął się w poniedziałek bardzo dziwny tydzień - tydzień wygasania grudniowych kontraktów. Inwestujący w akcje często trzymają się od rynku z daleka, a zakończenie sesji często jest przypadkowe. W poniedziałek dzień rozpoczął się od niewielkiego, wręcz kosmetycznego wzrostu WIG20 i rynek natychmiast wszedł w fazę marazmu.

Po pobudce w USA indeks zabarwił się na czerwono, a na rynku widać było dość intensywne rolowanie kontraktów. Potem było już tylko gorzej. Panika na parkietach Francji i Niemiec oraz obniżania się indeksów w USA przy niskim obrocie doprowadziły do spadku WIG20 o 1,63 proc. Jak widać paniczne nastroje ze świata szkodzą GPW i niewiele wynika z tego, że szkodzą mniej niż innym rynkom. 
Źródło: xelion.pl/analizy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz