piątek, 12 grudnia 2014

1 euro = 71 rubli. Rosja na skraju bankructwa


Rosyjski bank centralny za wszelką cenę stara się ograniczyć negatywne skutki sankcji dla gospodarki. Po raz kolejny podwyższa stopy procentowe. Stawka będąca odniesieniem m.in. dla oprocentowania kredytów wzrosła do 10,5 procent. W tym samym czasie rosyjski rubel jest najsłabszy w historii, a prognozy zakładają stagnację do 2017 roku.

Działania Banku Rosji mają m.in. zapobiec ucieczce kapitałów. Mowa o nawet 125 mld dolarów w tym roku i kolejnych 90 mld dolarów w przyszłym roku. Jednym z celów jest też powstrzymanie dalszych spadków wartości rubla. Rosyjska waluta zaliczyła dziś rano kolejny rekord słabości. Za dolara trzeba zapłacić już ponad 55 rubli.

Ropa naftowa pogrąży rosyjską gospodarkę?

Od początku tego roku wartość rubla w stosunku do dolara i euro zmniejszyła się o 30 procent. Kłopoty rosyjskiego eksportu pogłębiają oprócz sankcji także obniżające się ceny ropy.
Ceny ropy spadają od lata tego roku. Grudniowa decyzja Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) o tym, że nie ograniczy ona wydobycia ropy, aby podnieść ceny surowca, sprawiła, że zaczęły one spadać jeszcze szybciej. 
Według dziennika Kommiersant w najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnych podwyżek produktów spożywczych. Między innymi przewidywany jest wzrost cen chleba, aż o 10 procent. Wcześniej rosyjskie media sygnalizowały wzrost cen: paliw, kawy, herbaty, papierosów i alkoholu. Źródło: money.pl

1 komentarz:

  1. Jeżeli chodzi o rosyjski to fajne pomoce do nauki znajdziesz tutaj http://www.sic-egazeta.amu.edu.pl/index.php?t=2737 . Są to profesjonalne lekcje dla osób zorientowanych na opanowanie języka rosyjskiego nie tylko pod względem gramatycznym, ale również nabycia umiejętności swobodnego wypowiadania się. Zdecydowanie polecam rosyjski biznesowy szczecin tym wszystkim, którzy pragną nabyć biegłą znajomość takiego języka jak rosyjski. W moim przypadku wyglądało to tak, że najpierw dostawałam na maila materiał, który będziemy przerabiać, potem przerabialiśmy go przez skype (ćwiczenia, konwersacje na zadany temat itp.), a na koniec dostawałam, też na skypa, jakiś test sprawdzający, dodatkowe ćwiczenia, czy coś w tym stylu.Umów się na lekcje rosyjski biznesowy szczecin!

    OdpowiedzUsuń