piątek, 28 listopada 2014

Ukończono gazociąg Płoty - Karlino

W listopadzie br. Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie dla I etapu nowego gazociągu relacji Szczecin-Gdańsk. 

Ukończony odcinek Płoty-Karlino o długości ok. 64 km stanowi I etap gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Szczecin-Gdańsk o łącznej długości 265 km i średnicy 700 mm. Inwestycja zlokalizowana na obszarze województw: zachodniopomorskiego (11 gmin)  i pomorskiego (8 gmin)  została podzielona na cztery etapy. W chwili obecnej finalizowana jest budowa pozostałych trzech etapów na odcinkach:  Karlino-Koszalin, Koszalin-Słupsk i Słupsk-Wiczlino-Reszki.
 


W trakcie realizacji I etapu inwestycji wykonano trzy przewierty  horyzontalnego wiercenia kierunkowego (HDD) pod rzekami i zbiornikami wodnymi o łącznej długości około 2 km. W sumie na budowie czterech etapów gazociągu zaplanowano 15 przewiertów HDD i 3 mikrotunelingi o łącznej długości ok. 10,5 km między innymi pod rzekami, drogami, kanałami oraz zbiornikami wodnymi.

Budowa gazociągu relacji Szczecin-Gdańsk stanowi jeden z istotnych elementów krajowego systemu przesyłowego gazu i jest bezpośrednio związana z powstającym terminalem regazyfikacyjnym gazu skroplonego (LNG)
w Świnoujściu. Gazociąg umożliwi przesył zwiększonych ilości gazu oraz zapewni dostawy paliwa gazowego na obszary dotąd niezgazyfikowane. Gazociąg będzie również współpracować z innymi obiektami infrastruktury gazowniczej, np. z Kawernowym Podziemnym Magazynem Gazu [KPMG] Kosakowo.
Inwestycja GAZ-SYSTEM S.A. realizowana jest w oparciu o Ustawę z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Wartość wydatków związanych z budową gazociągu  wynosi  ok. 900  mln złotych, z czego ponad 206 mln złotych stanowi dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

 „Ostatnie cztery lata były przełomowe pod względem rozwoju sieci gazowej w naszym kraju. Rozbudowa infrastruktury przesyłowej pozwala elastycznie zarządzać przesyłem gazu w Polsce, stwarza nowe przepustowości w systemie i umożliwia przesył zwiększonych ilości gazu niezależnie od lokalizacji punktów importowych. Jest więc konieczna, jeśli chcemy zintegrować nasz system z systemem krajów Unii Europejskiej i efektywnie korzystać z europejskiej infrastruktury przesyłowej - terminali LNG, podziemnych magazynów gazu i gazociągów przesyłowych” – podkreśla Sławomir Śliwiński, Członek Zarządu GAZ-SYSTEM S.A. 
Spółka finalizuje realizację programu inwestycyjnego zaplanowanego na  lata 2009-2014, w ramach którego w północno-zachodniej i środkowej Polsce powstaje ponad 1200 km nowych gazociągów przesyłowych. W czerwcu br. pozwolenie na użytkowanie otrzymał już gazociąg relacji Świnoujście-Szczecin. W listopadzie br. pozwolenie na użytkowanie otrzymał także gazociąg relacji Gustorzyn-Odolanów.

Program inwestycyjny 2014-2023 Kolejnym etapem rozwoju polskiego systemu przesyłowego będzie budowa nowych gazociągów w ramach wspieranego przez Unię Europejską gazowego Korytarza Północ-Południe, który pozwoli na pełną integrację infrastruktury przesyłowej w tej części Europy. W tym celu GAZ-SYSTEM S.A. planuje w latach 2014-2023 wybudować w sumie około 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. W tej perspektywie planowane jest także wybudowanie nowych połączeń gazowych z krajami Unii Europejskiej (m.in. Polska – Czechy, Polska – Słowacja, Polska – Litwa).Źródło: GAZSYSTEM

2 komentarze:

  1. Thiss is a great tip espoecially to those new tto the blogosphere.
    Brief but very precise information… Thank you for sharing thiis one.
    A must read article!

    OdpowiedzUsuń