poniedziałek, 20 października 2014

W Nowym Dworze gazu morze, z Exalo udać się może

W okolicach Nowego Dworu w gm. Chojnice powstała wiertnia do poszukiwań gazu ziemnego. Z badań przeprowadzonych w tym rejonie wynika, że są tutaj obiecujące złoża gazu. Co istotne - nie jest to gaz łupkowy, ale ziemny.

- Wiertnie funkcjonują już w Sicinach w gm. Kęsowo, czyli niedaleko od nas - mówi Zbigniew Szczepański, wójt gminy Chojnice. - Z tego, co wiem, gaz występuje w pasie od Tucholi do Charzyków, a jego złoża są na tyle obiecujące, że istnieje perspektywa wydobywania tam gazu. Wiertnia, która powstaje w okolicach Nowego Dworu, będzie pierwszą, ale najprawdopodobniej nie ostatnią w naszej gminie. Wiemy, że są już plany budowy kolejnej. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że firma FX Energy, która zajmuje się poszukiwaniem gazu w gminie Chojnice, zamierza "wgryźć" się w głąb na około 3,5 km. Jeśli wszystko pójdzie z godnie z planem, prawdopodobnie już w 2015 lub 2016 r. rozpocznie się eksploatacja gazu. dziennikbaltycki

fot. Nowy Dwór, k. Chojnic; 17.10. 2014 r.; wiertnia gazu

Exalo Drilling powstała jako spółka celowa pod firmą PGNiG Poszukiwania S.A., która następnie połączyła się z pięcioma spółkami działającymi w sektorze poszukiwawczo-wydobywczym w ramach Grupy PGNiG.  Dysponuje ona zróżnicowaną flotą ponad pięćdziesięciu urządzeń wiertniczych i rekonstrukcyjnych o zróżnicowanej mocy, służących do wykonywania różnego rodzaju wierceń oraz prac otworowych, a także szerokim zapleczem technicznym dla usług serwisowych.

1 komentarz: