czwartek, 23 października 2014

Odszkodowania z tytułu szkód górniczych


Szkody górnicze powstają w wyniku ruchów zakładów górniczych.
Aktem prawnym regulującym zasady i warunki działalności związanej z wydobyciem kopalin oraz innymi pracami geodezyjnymi są dwie ustawy:
 • ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z  późn. zm.),
 • ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981).
W związku z obowiązującymi przepisami właściciele nie mogą sprzeciwiać się zagrożeniom, jeśli prace wykonywane sa zgodnie z w/w ustawami. Mają jednak prawo do żądania naprawionych szkód oraz domagania się szeregu zabezpieczeń, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia szkód.

Dla zaistnienia odpowiedzialności cywilnej z tytułu szkody wyrządzonej ruchem zakładu górniczego niezbędne jest łączne zaistnienie trzech przesłanek:
 • zdarzenia, z którym łączy się obowiązek naprawienia szkody - ruch zakładu górniczego,
 • powstania szkody,
 • istnienie związku przyczynowego między zdarzeniem, a szkodą.
Szkody górnicze w przypadku nieruchomości to na przykład pęknięcia lub naruszenia ścian nośnych budynków, osunięcia, uszkodzenia dachów prowadzące do nieszczelności, odchylenia ścian. Szkody mogą także dotyczyć gruntów rolnych i leśnych, a także różnego rodzaju urządzeń i instalacji.

Związek przyczynowy pomiędzy zdarzeniem a szkodą zachodzi, gdy ruch zakładu górniczego miał wpływ na jej powstanie, co oznacza, że gdy pod nieruchomością prowadzona była eksploatacja złóż kopalin, odpowiedzialność za szkodę ponosi przedsiębiorca prowadzący ruch zakładu górniczego, wskutek którego wystąpiła szkoda.

Dochodzenie roszczeń z tytułu szkód górniczych odbywa się na podstaiwe przepisów praca cywilnego, więc spór jest rozstrzygany przez właściwy sąd powszechny, ale warunkiem jest wcześniejsze wprowadzenie w życie postępowania ugodowego.
Warto wiedzieć, że roszczenia wynikające z ruchów zakładów górniczych należy kierować do właściwego zakładu górniczego, a przedawniają się po upływie 5 lat od dowiedzenia o szkodzie.
Zakład górniczy ma 14 dni kalendarzowych od otrzymania wniosku  na przeprowadzenie oględzin.

Wystąpienie o odszkodowanie spowodowane pacami górniczymi warto poprzedzić konsultacją ze specjalistami od tego typu odszkodowań, ponieważ nie jest łatwe i wymaga rozległej wiedzy oraz profesjonalnej oceny zakresu skutków poswstałej szkody.

3 komentarze:

 1. Andrzeju w blogosferze bez Pan/i:)
  Jeśli chodzi o szkody górnicze coś o tym wiem nie tylko z przepisów ale i z autopsji - kopalnie raczej "nie mają" pieniędzy na odszkodowania :):)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatny artykuł, nie wiedziałam, że w przypadku szkód górniczych najpierw potrzebna jest procedura ugodowa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje mi się, że w takiej sytuacji warto jest udac się do kogoś po porade prawną. Z tego co wiem to w tej kancelarii https://wieksze-odszkodowanie.pl/porady-prawne/ zajmują się tylko takimi sprawami więc na pewno się na tym znają i warto sie z nimi skontaktować

  OdpowiedzUsuń