piątek, 15 sierpnia 2014

Bojkot rosyjskich produktów. Nie finansuję wojen

"Polskie" wódki w rosyjskim standardzie

Żubrówka, Soplica, Bols, Absolwent, Palace i Royal - choć żadna z tych wódek nie kojarzy się z krajem Puszkina, to wszystkie marki znajdują się w rękach firmy Russian Standard - największego producenta alkoholi w Rosji. Za firmą stoi biznesmen Rustam Tariko, zwany "królem wódki". 

Tankując na tej stacji, płacisz Putinowi

Stacje Łukoil należą do koncernu, który jest największym podatnikiem w Rosji.

Węgiel z rosyjskich kopalni

Przez import z Rosji na zwałach w polskich kopalniach zalegają miliony ton rodzimego surowca. Choć "czarne złoto" z Rosji jest tańsze, to za to również mniej energetyczne. 

A to takie (rosyjskie) buty

Obecne na polskim rynku od 2012 roku marki obuwnicze Kari i Centro również pochodzą z Rosji. Łącznie mają ok. 90 salonów sprzedaży w Polsce. Na razie jednak firmy nie podbiły naszego rynku. Dużo bardziej wolimy nasze CCC czy Wojasy.

Oprogramowanie antywirusowe

Kaspersky, Outpost i Dr. Web to marki oprogramowania antywirusowego należące do Rosjan. 

Opony z rosyjskiej fabryki

Nokian to uznana fińska marka opon.Niestety część produkcji odbywa się na terenie Rosji. Co robić? Oczywiście wybierać opony wyprodukowane w innych fabrykach, które ulokowano są w Polsce np. w Dębicy czy Olsztynie.

Zakamuflowana herbata

Herbata Greenfield dostępna w polskich sieciach handlowych to produkt firmy Orimi Handel . Rosjanie kamuflują pochodzenie produktu poprzez nadanie angielskiej nazwy. Herbaty Greenfield są dostępne m.in. w Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. 
Źródło: wp.pl
fot. cyfrowy.blogspot.com

Oprócz tego importujemy z Federacji Rosyjskiej ropę i gaz, których skala oscyluje wokół miliardów dolarów, a można byłoby bardziej zachęcić finansowo ( mniejsze obciążenia podatkowe) inwestorów do większego zaangażowania w wydobycie rodzimych złóż gazu łupkowego. 
Polska sprowadza z Rosji około 9 mld m sześć. gazu o wartości około 4 mld dolarów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz