sobota, 19 lipca 2014

Praca bez umowy na tzw. pierwszy dzień w pracy

Na Zachodzie powszechne jest, że przed dopuszczeniem do pracy zatrudniony musi mieć umowę i ubezpieczenie.  Natomiast w Polsce mamy nową epidemię: wpada kontrola do firmy, a tu cała załoga mówi, że jest "pierwszy dzień w pracy" i tylko dlatego pracuje bez umów, ubezpieczeń. Państwowa Inspekcja Pracy alarmuje, że zjawisko stało się powszechne, bo sprzyja mu przestarzały Kodeks pracy.

Furtką do nadużyć jest zwłaszcza art. 29, który pozwala zawrzeć pisemną umowę z pracownikiem w dniu podjęcia przez niego pracy, a nie przed - wskazuje rzeczniczka Okręgowej Inspekcji Pracy w Krakowie Anna Majerek. Jak mówi, pracodawca nie musi też od razu zgłaszać go do ZUS - ma na to 7 dni, każdy może więc rozpocząć pracę bez umowy i ubezpieczenia.
Po wejściu kontroli PIP do firm nagminnie zdarza się, że pół, a nawet cała załoga jest pierwszy dzień w pracy - twierdzi wiceszef małopolskiej "Solidarności" Adam Lach. Jak mówi, pracują bez umów, przeszkolenia czy minimum bhp i w wielu firmach - nawet całymi tygodniami.
W wystąpieniach pokontrolnych PIP wielokrotnie apelowała o nowelę Kodeksu pracy. 
Na Słowacji, gdzie skala patologii była podobna, taka zmiana rozwiązała problem - zauważa Majerek. Więcej: tvn24bis.pl


9 komentarzy:

 1. totalny brak poszanowania dla człowieka :/

  OdpowiedzUsuń
 2. W końcu szykują się zmiany... Bieżące info z InforFK:
  "Do Sejmu trafił projekt nowelizacji trzech ustaw - Kodeksu karnego, Kodeku pracy oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Warunkiem rozpoczęcia pracy przez pracownika będzie uprzednie podpisanie przez niego umowy o pracę.
  Nowe przepisy mają na celu wyeliminować zjawisko zatrudniania pracowników „na czarno”, które jest w Polsce nagminne."

  OdpowiedzUsuń
 3. Teraz bezrobocie zmalało, więc powinno spaść zjawisko pracowania na czarno, jednakże przyniesie to odwrotny efekt, ponieważ dużo ludzi straci zasiłki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna sprawa! W ogóle z tym bezrobociem to ostatnio jest różnie. Kodeks pracy nie do końca sprawnie opisuje to, jak to wszystko powinno wyglądać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Temat pracy chyba zawsze jest trudny, bo niestety w naszym systemie jest wiele do poprawki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tego rodzaju tematy zawsze są baaardzo ciężkie do poruszenia. Moim zdaniem jednak warto, to zawsze wniesie dużo dobrego.

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety cwaniactwo wielu polskich przedsiębiorców przekracza wszelkie granice, a my nie mamy możliwości z tym nic zrobić tak naprawdę :/

  OdpowiedzUsuń