wtorek, 1 lipca 2014

Odpady z łupków jako nawóz, lepsze niż obornik

Dodane do gleby odpady powiertnicze z poszukiwań gazu z łupków i węgla sprzyjają wzrostowi roślin. Nowa technologia zostanie opatentowana.
Powszechne zagospodarowanie tych odpadów to cel programu "Blue Gas - Polski Gaz Łupkowy", który realizuje konsorcjum Grupy Azoty Puławy, Kruszyw Niemce, Instytutu Nowych Syntez Chemicznych oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i lubelskiej Politechniki. 
Przed rokiem Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansowało program 11 mln zł. Pierwsze wyniki już potwierdzają słuszność koncepcji - mówi prorektor Uniwersytetu profesor Stanisław Baran. Dodaje, że rośliny na odpadach powiertniczych rosną lepiej, niż kiedy są nawożone obornikiem.
Badania nowych mieszanek gleb użyźnionych odpadami są zaawansowane. Już dziś można planować rekultywację istniejących składowisk odpadów, jak należącego do PGNiG w Luchowie Górnym na Roztoczu - zapowiada inicjator programu, prezes spółki Kruszywa Niemce Zygmunt Kwiatkowski.
Wykorzystanie odpadów powiertniczych do rekultywacji i poprawy jakości gleby chwalą sobie leśnicy, którzy zastosowali je pilotażowo.  Więcej : forsal
fot. infolupki.pl

4 komentarze:

  1. Bardzo dobrze ze wykorzystują je w dobrym celu, szkoda tylko ze to nie jest takie popularne.
    Media powinny naglasniac takie sprawy a nie interesować się czy niejaki frog łamie przepisy drogowe.

    OdpowiedzUsuń
  2. Poruszonych jest tutaj zbyt wiele kwestii, aby próbować z tym jakoś rozmawiać. Z jednej strony dobrze, ale z drugiej strony - dochodzą kwestię moralne.

    OdpowiedzUsuń