poniedziałek, 28 lipca 2014

Jak sięgnąć po dotacje z UE?

Myśląc o ubieganiu się o unijną dotację powinniśmy mieć już mniej więcej określony plan projektu. 

Przyznawanie dotacji odbywa się na podstawie konkursów ogłaszanych m.in. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Daty konkursów są różne dla różnych województw ( http://www.aiir.pl  oraz funduszeeuropejskie.gov.pl/NABORWNIOSKOW)
Są dwa typy konkursów:
• otwarty, który rozpoczyna się w konkretnym dniu i trwa do momentu wyczerpania środków (zamknięcie może nastąpić nawet po paru dniach);
• zamknięty, który rozpoczyna się i kończy w ściśle określonym przedziale czasowym.
Dlatego też bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie planu projektu , dokumentacji. Warto zawczasu przygotować wniosek i biznesplan, aby po ogłoszeniu konkursu od razu złożyć dokumenty.
Termin od ogłoszenia konkursu oraz wytycznych do momentu zakończenia konkursu – to przedział nawet dwóch tygodni.
Jak pisze AIiR prac przygotowawczych jest na tyle dużo , że warto je zacząć niezależnie od spodziewanego terminu konkursu.

fot. wige.pl

Nie jest niestety niczym dziwnym , że nawet w trakcie trwania konkursu dochodzi do zmiany wytycznych. Niedostosowanie się do nowych reguł skutkuje koniecznością poprawy wniosku w trakcie oceny formalnej.
Przy czym w trakcie oceny formalnej i merytorycznej ewentualne poprawki i uzupełnienia dokonać jednokrotnie. Pod ogłoszeniem konkursowym umieszczona jest zawsze dokumentacja konkursowa , z którą należy zapoznać się w sposób jak najbardziej szczegółowy.
Myśląc o ubieganiu się o dotację powinniśmy mieć już mniej więcej określony plan projektu. Analizując sytuację musimy ustalić  nasze priorytety. Należy pamiętać, że cele i rezultaty projektu muszą być jasno sprecyzowane.
Dotację można uzyskać np. na: utworzenie nowego lub rozbudowę istniejącego przedsiębiorstwa (budowa, remont, zakup nieruchomości) oraz zakup środków trwałych(zarówno nowych jak i używanych), maszyn, urządzeń, pojazdów mechanicznych.
Można też się starać o dofinansowanie tzw. wartości niematerialnych, kursów, szkoleń, specjalizacji, licencji.
Szczegółowy zakres kosztów kwalifikowanych jest podawany przy każdym ogłoszonym konkursie w regulaminie konkursu.
Agencja przypomina, że nie otrzymuje się dotacji na inwestycję odtworzeniową .  Inwestycje ,,odtworzeniowe” oznaczają inwestycje, które polegają tylko i wyłącznie na zastąpieniu istniejących dóbr. 
Ważną częścią wniosku o dotacje jest biznesplan. Napisanie profesjonalnego biznesplanu można zlecić  firmie.
Biznesplan jest wielce pomocny w realizacji konkretnego przedsięwzięcia. Stanowić może też podstawę do rozmów z partnerami biznesowymi, bankami, instytucjami, zalecany również przy współtworzeniu klastra.
W wytycznych szczegółowych należy dokładnie sprawdzić możliwości otrzymania środków i wybrać najodpowiedniejszą dla nasz opcję. W zależności od województwa i szczegółowych rozporządzeń jest to kwota do 85 proc.poniesionych kosztów kwalifikowanych.
Wynika z tego ,że części finansowania inwestycji spoczywa na przedsiębiorcy. ażdy projekt musi być wyceniony. Ważne , by wszystkie ceny były adekwatne do realnego poziomu cen rynkowych. W wypadku dość istotnych różnic pomiędzy cenami rynkowymi , a wpisanymi przez nas do biznesplanu i wniosku - zostaniemy najprawdopodobniej poproszeni o szczegółowe wyjaśnienia.
Przystępując do pisania wniosku należy mieć świadomość kilku ważnych rzeczy. Musimy poświęcić bardzo dużo czasu na przyswojenie niezbędnych informacji potrzebnych do napisania wniosku. Część z nich jest dostępna przy ogłaszaniu procedur konkursowych. I tu już musimy wykazać się wiedzą, czy dany konkurs jest rzeczywiście tym, w którym powinniśmy aplikować.
Spora część niezbędnych informacji jest w formie odnośników, przytoczonych ustaw, do których trzeba dotrzeć i je przyswoić.
AIiR sugeruje, że jeśli mamy do czynienia z konkursem otwartym warto się postarać, by złożyć wiosek jak najszybciej.
Konkurs zamknięty obliguje komisję do przyjęcia naszego wniosku nawet w ostatnim dniu. Dobrze jest sprawdzać na bieżąco, czy w konkursie, w którym startujemy, nie było żadnych poprawek, czy aktualizacji wytycznych (co się niestety czasem zdarza). Więcej: portalsamorzadowy

10 komentarzy:

 1. Więcej przydatnych informacji jak pozyskać dotację z Unii Europejskiej na http://www.program-operacyjny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Otrzymanie dotacji z UE wbrew pozorom nie jest takie trudne jakby się to mogło wydawać. Oczywiście należy spełniać szereg wymagań oraz wypełnić mnóstwo dokumentów jednakże koniec końców jest to jak najbardziej realna sprawa. Wpis jak najbardziej przydatny dla wszystkich którzy zastanawiają się nad taką formą pomocy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W przypadku starania się o dotację z UE najmozolniejszą rzeczą jest dokładne uzupełnienie wniosku oraz dokładny biznesplan. W przypadku dokumentów należy być na bieżąco z regulaminem. Zresztą tak jak jest napisane może on ulec zmianie, więc tym bardziej trzeba mieć się na baczności.

  OdpowiedzUsuń
 4. To prawda, że dotacje można dostać praktycznie na wszystko. Wystarczy tylko wiedzieć gdzie się zgłosić i jakie dokumenty złożyć. A zazwyczaj to właśnie z tym jest największy problem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Otrzymanie dotacji z UE nie jest trudne w przypadku gdy dokładnie wiemy co robić i z kim się skontaktować. Dokumentacja jest sprawą żmudną i wymagającą, dlatego też dla większości osób tego typu dotacje wydają się nieosiągalne. Odpowiednie podejście oraz wiedza na temat dotacji z UE jest kluczowa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dotacje z UE to świetna sprawa i dobre rozwiązanie dla młodych osób, które dopiero co zaczynają z założeniem firmy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj tak, zgadzam się ;) Korzystałem z PROW dla młodego rolnika i mega jestem zadowolony ;) Dostałem połowę zwrotu na maszyny rolnicze :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Dotacje dla rolników to bardzo dobra inwestycja, be nich dostępność do wielu produktów nie byłaby tak łatwa jak teraz, dlatego dofinansowanie dla rozwoju ich gospodarstwa jest bardzo dobrym rozwiązaniem ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Oj tak, dotacje to bardzo dobre wyjście dla ludzi, którzy chcą się rozwijać i coś osiągnąć w życiu ;)

  OdpowiedzUsuń