wtorek, 8 kwietnia 2014

Zysk PLL LOT za 2013 - 26 mln, po 5 latach strat

PLL LOT w 2013 roku stracił ok. 4 mln zł na swojej podstawowej działalności, czyli przewozie pasażerów - poinformował prezes spółki Sebastian Mikosz. Zysk netto przewoźnika wyniósł w tym czasie 26 mln zł. Zysk netto firma odnotowała po raz pierwszy od 2008 r. 

"W tym roku mamy 26 mln zł zysku na działalności netto i minus 3,8 mln zł na działalności podstawowej; zaokrąglamy to do minus 4 mln zł. Wobec planu restrukturyzacyjnego oznacza to poprawę wyniku analogicznie o ponad 222 miliony zł i o ponad 138 milionów zł" - powiedział w środę na konferencji prasowej Mikosz. Zaznaczył, że wynik za 2013 rok jest już po audycie biegłego rewidenta. Dodał, że LOT po raz pierwszy od 2008 roku odnotował zysk netto.

"Porównując wyniki rok do roku, największy wpływ na poprawę miał +efekt dreamlinera+. Dzięki niemu LOT zyskał 95 milionów złotych. Coraz większą popularnością wśród pasażerów cieszy się biznes klasa, a także premium - pośrednia między biznes a ekonomiczną. W sumie dzięki dreamlinerom o ponad 80 proc. wobec 2012 roku wzrosła w ubiegłym roku liczba pasażerów w klasie biznes oraz premium" - powiedział. Przewoźnik zaoszczędził kilkanaście milionów złotych z powodu mniejszego zużycia paliwa.

Mikosz pytany o wyniki spółki za pierwszy kwartał tego roku powiedział jedynie, że był to dobry kwartał. Podtrzymał tegoroczną prognozę zysku na działalności podstawowej na poziomie około 70 milionów złotych.

Prezes spółki zapowiedział, że szóstego dreamlinera LOT powinien odebrać w pierwszej połowie tego roku. Spółka rozważa różne scenariusze wykorzystania nowej maszyny, włącznie z leasingiem wraz z załogą innej linii lotniczej. "Z powodu restrukturyzacji odsunęliśmy odbiór siódmego i ósmego dreamlinera. Będziemy je odbierać po zakończeniu tego procesu" - powiedział. Restrukturyzacja LOT formalnie kończy się 31 października 2015 roku.

W tym roku przewoźnik chce opracować strategię rozwoju połączeń, które zaczną być realizowane już po zakończeniu formalnego procesu restrukturyzacji, czyli po październiku 2015 r. Chce też kontynuować starania o pozyskanie strategicznego inwestora.

W 2013 roku na pokładach samolotów polskiego przewoźnika podróżowało ponad 4 miliony 600 tysięcy osób. Źródło: bankier

n744pm.wordpress.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz