czwartek, 17 kwietnia 2014

2630 umów kredytowych w programie MdM

Do 10 kwietnia 2014 roku zawartych zostało 2630 umów kredytowych ze wsparciem programu "Mieszkanie dla Młodych". Zdecydowana większość (2601) z nich dotyczyła zakupu lokalu mieszkalnego, a 29 zostało zawartych w związku z zakupem domu jednorodzinnego. Wartość dofinansowania wynikająca z podpisanych umów kredytowych to 58,6 mln zł, z czego 54,6 mln zł będzie wypłacona beneficjentom jeszcze w tym roku. Wnioski o kredyt z dopłatą przyjmuje już 9 banków.

2 449 umów dotyczy zakupu nieruchomości z wypłatą rządowego wsparcia w 2014 r., kolejne 177 z wypłatą środków w 2015 r. i 4 z wypłatą środków w 2016 r. Tym samym wartość udzielonych kredytów w ramach programu sięgnęła kwoty 459,7 mln zł. Ogólna wartość inwestycji, na które zawarto umowy kredytowe to ponad 589 mln zł.
Kupowane lokale mieszkalne i domy jednorodzinne pochodzą z rynku pierwotnego i są po raz pierwszy zasiedlane przez nabywców. Należą do oferty popularnej rynku - zgodnie z założeniami programu mają przeciętne parametry powierzchniowe i cenowe. Dotychczas średnia powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego nabywanego w programie to 82,42 m2, a jego średnia cena to 288 tys. zł. Średnia powierzchnia lokalu mieszkalnego to 53,76 m2, a jego cena to 223 tys. zł.

Łącznie w programie za pośrednictwem banków kredytujących do Banku Gospodarstwa Krajowego złożono 4899 wniosków na kwotę dofinansowania ponad 110 mln zł. 4 261 wniosków przewiduje wypłatę dofinansowania w 2014 r. na łączną kwotę 95,4 mln zł. Oznacza to, że przewidziany w ustawie budżetowej limit na realizację programu w bieżącym roku (600 mln zł) został dotychczas wykorzystany w 15,9 proc.
Złożone wnioski zostały pozytywnie zweryfikowane przez banki kredytujące. Oznacza to, że przyszli beneficjenci mają odpowiedni wiek, nie posiadali wcześniej innego mieszkania, a cena i powierzchnia mieszkania lub domu ujętego we wniosku nie przekracza limitu określonego w ustawie.
Wniosek o dofinansowanie wkładu własnego wraz z wnioskiem o kredyt należy składać w bankach, które mają podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Po weryfikacji w banku kredytującym wniosek przesyłany jest do BGK. Kolejne czynności związane z obsługą wniosku i ostateczną wypłatą dofinansowania odbywają się bez udziału wnioskującego o wsparcie, w ramach współpracy obu instytucji finansowych.
Umowy o stosowaniu finansowego wsparcia zostały podpisane dotychczas z dziewięcioma bankami, które przyjmują już wnioski: PKO BP, Pekao SA, Getin Noble Bank, Alior Bank, SGB - Spółdzielcza Grupa Bankowa, Bank Gospodarki Żywnościowej, Bank Ochrony Środowiska - BOŚ, BPS - Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Millenium. Kolejne banki są zainteresowane podpisaniem umów w najbliższym czasie. Źródło : MIR

4 komentarze: