wtorek, 15 kwietnia 2014

10 lat Polski w UE, PKB wzrosło o 240%

1 maja obchodzić będziemy 10. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wraz z partnerami z całej Polski planuje liczne działania, które zaprezentują skalę zmian, jakie nastąpiły w Polsce dzięki obecności w UE i wykorzystaniu Funduszy Europejskich.  Akcja obejmuje m.in.: 
 • Dni Otwarte Funduszy Europejskich - w całej Polsce w dniach od 1 do 11 maja beneficjenci umożliwią zwiedzanie swoich projektów bezpłatnie, ze zniżką lub zapewnią dodatkowe atrakcje, jak np. otwarcie niedostępnych na co dzień miejsc: hal produkcyjnych, kulis teatru czy budowanej stacji metra. Organizowane będą pikniki rodzinne, warsztaty, pokazy naukowe, zmagania sportowe, rajdy rowerowe, konkursy, koncerty, zabawy i wiele, wiele innych. Sprawdź, jakie atrakcje czekają w Twojej okolicy!
 • Imprezy plenerowe, które zostaną zorganizowane 1 maja we wszystkich województwach oraz wieczorny koncert na warszawskim Podzamczu. Transmisja na żywo 1 maja w TVP 1 o godz. 21.20.  Wystąpią m.in. Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Kayah, Ewa Farna, Zakopower i wielu innych znanych artystów!
Wszystkie elementy akcji obecne będą na antenach TVP, która wyemituje kilkanaście rodzajów audycji , w tym programów angażujących widzów.
Zachęcamy do korzystania z oferty przygotowanej w ramach Dni Otwartych, udziału w imprezach, konkursach oraz oglądania programów telewizyjnych! 
Informacje o wszystkich działaniach podejmowanych w ramach akcji z okazji 10-lecia członkostwa Polski w UE znajdują się na stronie www.10latwue.pl. Zachęcamy do jej bieżącego śledzenia i zapoznania się z licznymi atrakcjami, które zostały przygotowane w całej Polsce.

Produkt Krajowy Brutto ( zamożność kraju) Polski na koniec 2013r. wynosił około 520 miliardów dolarów, a 10 lat temu było to około 217 mld USD. PKB Polski w ciągu 10 lat wzrósł ponad dwukrotnie, o około 240%.

9 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. To jedź na Wschód - tam poświętujesz zarabiając 300-400 zł/miesiąc.

   Usuń
  2. Wolałabym na Zachód, gdzie opieka medyczna i socjalna są na poziomie nie uwłaczającym ludzkiej godności, a osoby z wyższym wykształceniem nie siedzą na kasach w marketach :P

   Usuń
  3. nie ma co sie smiac z osob pracujacych na kasie to raz.
   jezeli sie smiejesz to pewnie sama nie masz wyzszego wykształcenia to dwa
   jestes debilka - to trzy

   Usuń
 2. Sorry, kiepski jestem z matematyki i nie potrafię policzyć średniorocznych wzrostów PKB Polski po wejściu do Unii. Czy jeżeli PKB wzrosło o 240 % to oznacza że mieliśmy średnioroczny wzrost powyżej 20%? Bo jeśli tak to jesteśmy tygrysem Europy i Świata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W statystyce za bazę przyjmuję się 100%, więc wzrost był ponad dwukrotny. Ponadto PKB wyrażony jest w dolarach, a złotówka w ciągu 10 lat umocniła się do USD.

   Usuń
  2. Czyli nasz pkb zalezy od sily zlotowki do dolara. Slabo to wyglada bo wystarczy odplyw kapitalu przez konflikt na Ukrainie i nasz pkb leci na leb na szyje...

   Usuń
  3. Jeżeli chodzi o świat finansów i powszechną makroekonomię - to tak. Wartość PKB na świecie mierzona jest w światowej walucie, od wielu lat jest to dolar, aby dane odnośnie PKB miała wpólny mianownik i punkt odniesienia. Niestety tak jest, że wartość PKB danego kraju mierzona przez miedzynarodowe agencje finansowe zależy oprócz faktycznego wzrostu, także od siły rodzimej waluty w stosunku do dolara.

   Usuń