piątek, 3 stycznia 2014

Warunki programu MdM

Od stycznia 2014 r. wnioski o kredyt z dopłatą w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” przyjmują PKO Bank Polski S.A. i Pekao S.A. Zainteresowane są kolejne banki.

Program "Mieszkanie dla młodych" - MdM umożliwi dofinansowanie wkładu własnego dla osób do 35 lat, kupujących pierwsze własne mieszkanie na rynku pierwotnym spełniające określone standardy cenowe i powierzchniowe. Zgodnie z nową rekomendacją S minimalny wkład własny w 2014 r. to 5% wartości kredytowanej nieruchomości, w 2015 - 10%, w 2016 - 15%, w 2017 - 20%. Dofinansowanie wkładu własnego w ramach programu MdM pomoże wypełnić kredytobiorcom warunek minimalnego wkładu własnego.

Dofinansowanie wkładu własnego dla singli i rodzin bezdzietnych wynosi 10% wskaźnika odzwierciedlającego przeciętne koszty budowy mieszkań w danej lokalizacji, dla osób i rodzin wychowujących przynajmniej jedno dziecko - 15%. Oznacza to, że w przypadku zakupu przez beneficjenta programu MdM mieszkania w cenie niższej od wartości przeciętnych na danym terenie, realna pomoc państwa może pokrywać większą część ceny niż 10-15%. Dopłatą może być objęte maksymalnie 50 m², natomiast samo mieszkanie nie będzie może być większe niż 75 m² w przypadku lokalu mieszkalnego lub 100 m² w przypadku domu jednorodzinnego. W przypadku rodzin posiadających co najmniej troje dzieci limity maksymalnej powierzchni zostały powiększone o dodatkowe 10 m². Dodatkowe wsparcie w wysokości 5% w formie spłaty części kredytu jest przewidziane dla beneficjentów programu, którzy w okresie 5 lat od dnia nabycia mieszkania urodzą lub przysposobią dziecko, będące trzecim (lub kolejnym) wychowywanym dzieckiem.

Wniosek o dofinansowanie wkładu własnego wraz z wnioskiem o kredyt beneficjent składa w wybranym przez siebie banku lub bankach, które podpiszą umowę na udział w programie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Do wniosku należy dołączyć:
 • pisemne oświadczenie o spełnieniu na dzień złożenia wniosku warunku o nie posiadaniu na własność domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny oraz własności lub współwłasności budynku, jeżeli udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny, wraz z pisemnym oświadczeniem, że ten warunek będzie spełniony także w dniu nabycia mieszkania,
 • pisemne zobowiązanie - w przypadku najmu lokalu mieszkalnego - do rozwiązania umowy najmu i opróżnienia lokalu mieszkalnego lub zrzeczenia się spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na rzecz spółdzielni mieszkaniowej i opróżnienia tego lokalu, w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania,
 • pisemne oświadczenie o tym, że nabywane mieszkanie służyć będzie zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych,
 • pisemne oświadczenie osoby, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, o tym, że mieszkanie zostanie po raz pierwszy zasiedlone przez nabywcę.
  Więcej: MIR 
   
  Warunkiem skorzystania z programu MdM jest posiadanie zdolności kredytowej, zatem nie będzie on dostępny dla wszystkich potrzebujących. Kolejny sztuczny program?

3 komentarze:

 1. Pamiętam jak kilka lat temu starałam się o kredyt hipoteczny i analizując oferty banków natknęłam się na podobny dofinansowywany przez państwo kredyt na zakup pierwszego mieszkania. To był absurd! Ten kredyt był w efekcie droższy niż inne, gdyz dokładali do niego najrozmaitsze ubezpieczenia i prowizje. Kpina po prostu.
  Gdyby komuś naprawdę zależało na pomocy młodym, to nie byłoby warunku, ze mieszkanie musi byc z rynku pierwotnego. Młodzi bez większych dochodów kupowaliby stare mieszkania, remontowali poddasza etc. W takiej formie jest to kolejna chęć ratowania rynku deweloperskiego. Widać lobby działa skutecznie.
  Życzę tym wszystkim, którzy decydują o takich pseudo-atrakcjach, aby stracili dach nad głową i środki na zakup nowego mieszkania, może wtedy zrozumieliby jakie buble tworzą.

  p.s. Szczęśliwego Nowego Roku Andrzeju :)

  OdpowiedzUsuń
 2. na szczescie mi to nie jest potrzebne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tego co czytam to wszystko ładnie brzmi, ale w każdej ofercie na pozór atrakcyjnej jest haczyk, aby odpowiednie instytucje wyszły na swoim.

  OdpowiedzUsuń