niedziela, 1 grudnia 2013

Od 1 grudnia viaTOLL już w każdym województwie

Ostatnim województwem, które nie było do tej pory objęte systemem viaTOLL jest lubelskie. Rozszerzenia objęły fragmenty dróg ekspresowych S2, S3, S7, S12 i S79.
 1. droga ekspresowa S2 na odcinku węzeł Konotopa węzeł Puławska;
 2. droga ekspresowa S3 na odcinku węzeł Międzyrzecz Południe węzeł Sulechów;
 3. droga ekspresowa S7 na odcinku węzeł Kielce Północ węzeł Kielce Południe;
 4. droga ekspresowa S12 na odcinku węzeł Kurów Zachód – węzeł Jastków;
 5. droga ekspresowa S12 na odcinku Kalinówka – węzeł Piaski Wschód;
 6. droga ekspresowa S79 na odcinku węzeł Warszawa Lotnisko – węzeł Marynarska.


W celu zlokalizowania najbliższego Miejsca Obsługi Klienta skorzystać można  z wyszukiwarki MOK. W grudniowym etapie rozszerzenia sieć dróg płatnych powiększyła się o około 120 km dróg ekspresowych. Obecnie łączna długość sieci dróg płatnych w Polsce wynosi około 2650 km. Za urządzenie viaBOX pobierana jest kaucja w wysokości 120 zł, która jest zwracana po zdaniu sprawnego urządzenia. Użytkownik sam instaluje urządzenie viaBOX, więc nie ponosi żadnych kosztów związanych z montażem. Koszt urządzenia viaAUTO wynosi 135 zł. Montaż urządzenia w pojeździe nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych (nie wiąże się z dodatkową opłatą). Szczegóły dotyczące montaży urządzenia znajdują się w instrukcji użytkownika. Aktualna lista wszystkich odcinków płatnych znajduje się na stronie www.viatoll.pl  

System viaTOLL obowiązkowy jest dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3500 kg, oraz autobusów posiadających powyżej 9 miejsc siedzących (niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej) w celu poruszania się po drogach płatnych. Pojazdy muszą być wyposażone w małe urządzenia służące do uiszczania opłaty drogowej o nazwie viaBOX.

Z systemu viaTOLL mogą również dobrowolnie korzystać pojazdy samochodowe oraz zespoły pojazdów których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3500 kg. Dzięki temu ww. pojazdy mogą uiszczać opłaty za przejazdy autostradami, w sposób automatyczny. W tym celu, pojazd będzie musiał zostać wyposażony w urządzenie o nazwie viaAUTO 
 
Uwaga osoby korzystające z przyczep:
Bardzo ważne aby sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym czy po doczepieniu przyczepy, Dopuszczalna Masa Całkowita zespołu pojazdów (pojazd + przyczepa) nie przekracza 3,5t. W przypadku gdy przekracza, taki zespół pojazdów podlega obowiązkowemu elektronicznemu poborowi opłat i musi posiadać działające urządzenie viaBOX gdy chce poruszać się po drogach płatnych objętych systemem viaTOLL.

2 komentarze:

 1. Czyli ci bez przyczep mają lepiej czy jak?

  OdpowiedzUsuń
 2. .... a most na autostradzie A1 dalej w rozsypce a korki coraz większe..

  OdpowiedzUsuń