poniedziałek, 7 października 2013

Zniknął VAT na darowaną żywność

Warunki przekazywanej żywności na cele charytatywne:
- oddawana żywność musi być pełnowartościowa i w terminie do spożycia;
- musi trafić do organizacji pożytku publicznego, lista tutaj: http://www.pozytek.gov.pl/wykaz,organizacji,majacych,status,OPP,1020.html 
- organizacja OPP mają dokumentować, do kogo trafia pomoc. 

 
 fot. w-spodnicy.ofeminin.pl

Sklep przekazujący nieodpłatnie organizacji pożytku publicznego żywność od 1 października br. może to zrobić bez naliczania VAT – wynika z nowych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Dotychczas z VAT zwolnione były tylko dostawy produktów spożywczych dokonywane przez producentów na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje. Nowe rozwiązania umożliwiają objęcie zwolnieniem również innych podatników VAT, przekazującym żywność tym organizacjom na cele charytatywne. Warunkiem tego jest posiadanie przez dokonującego dostawy towarów dokumentacji potwierdzającej dokonanie dostawy na rzecz OPP, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację.
Zwiększenie zakresu zwolnień od podatku VAT w odniesieniu do dostaw produktów spożywczych, które są przekazywane na rzecz OPP, wynika z nowelizacji art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1027). mf.gov.pl

4 komentarze:

  1. dobre i to, choć moim zdaniem daleko do doskonałości :/

    OdpowiedzUsuń
  2. w końcu coś się ruszyło w tym względzie...

    OdpowiedzUsuń
  3. O proszę, wreszcie czytam o VAT i jest to dobra wiadomość:). Małymi kroczkami, może kiedyś dojdziemy do doskonałości (albo choć do jej bliskiego sąsiedztwa;). Oby ta jaskółka zwiastowała wiosnę.

    OdpowiedzUsuń