czwartek, 17 października 2013

Moody's pozytywnie o zmianach w OFE

A jednak agencja ratingowa Moody's pozytywnie ocenia zmiany w OFE ze względu na finanse publiczne. W przypadku przyjęcia reformy wskaźniki rządowe staną się bardziej porównywalne do innych krajów, które nie podjęły tematu OFE.
Reformatorzy z 1999r. źle pojęli problem dywersyfikacji ryzyka zgadzając się na inwestowanie przez OFE w obligacje skarbowe. Około 45 % portfela inwestycyjnego OFE stanowią obligacje Skarbu Państwa. Gdzie sens i logika, że Polska zapożycza się, aby pozwolić OFE zarabiać bez ryzyka i dywersyfikacji? Można porównać, że obligacje skarbowe = ZUS. Gdzie tu logika istnienia OFE, skoro prawie w połowie inwestują w ZUS? Plusem nowej reformy jest to, że obligacje Skarbu Państwa zostaną przekazane na konta ZUS, a OFE otrzymają zakaz inwestowanie w w/w papiery.


Dla reformatorów OFE z 1999r. pojęcie dywersyfikacji ryzyka :
dywersyfikacja [średniow. łacina diversificare ‘urozmaicać’], ekon. metoda zarządzania ryzykiem, szczególnie w otoczeniu globalnym, polegająca na rozszerzaniu i różnicowaniu asortymentu wyrobów (dywersyfikacja produktowa), rodzajów działalności (dywersyfikacja branżowa, sektorowa), obszarów aktywności gospodarczej (dywersyfikacja geograficzna) w celu rozłożenia ryzyka na nowe grupy klientów i dostawców;
dywersyfikacja zmniejsza ryzyko strat i sprawia, że spadek wpływów z jednego źródła może być skompensowany wpływami z innych źródeł; dywersyfikacja portfela inwestycyjnego (portfel) polega na minimalizacji ryzyka inwestycyjnego przez rozproszenie inwestycji tak, aby zmiana ceny jednego czy kilku instrumentów nie wpływała znacząco na wartość portfela inwestycyjnego; jest to łączenie papierów wartościowych i innych aktywów finansowych o nieskorelowanych i częściowo skorelowanych stopach dochodu w pakiety (portfele) w celu zmniejszenia ryzyka pojedynczych inwestycji; ryzyko portfela jest średnią ważoną ryzyka poszczególnych inwestycji i ich udziału w portfelu. źródło: biznes.pwn.pl

4 komentarze:

  1. Napiszę tak, jeśli w tym kraju nie zostaną przeprowadzone radykalne zmiany, łącznie ze zmianą władzy, nie będzie dobrze. Polska zaprzepaściła wielką szansę na rozwój, bardzo mi szkoda młodych ludzi i dzieci.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko złe to co w końcu wybrać? Zastanawiam się nad http://www.nordeapolska.pl/ofe/ - warto?

      Usuń