poniedziałek, 14 października 2013

Ludzie kradną śmieci. Na segregowanych można zarobić


Skupy Warszawa, wrzesień 2013r.


Skup Mysłowice, październik 2014r. cena za kg

Posortowane odpady stały się na Opolszczyźnie łakomym kąskiem dla dotychczasowych zbieraczy złomu. Teraz ogołacają oni śmietniki także z plastików i makulatury.
W Strzelcach Opolskich śmieci najczęściej znikają z kontenerów na Osiedlu Piastów Śląskich. Zbieracze podjeżdżają wózkami i szybko ładują do nich całą zawartość, a potem pędzą na skup makulatury lub plastiku.
- Nie mam z czego żyć, dlatego się tym zajmuję... - przyznaje Mateusz, jeden ze strzeleckich zbieraczy.
Ceny surowców wtórnych w skupach nie są wysokie. Za kilogram makulatury można dostać od 18 do 25 gr. Plastikowe butelki skupowane są natomiast w cenie 15-20 gr za kilogram. Oznacza to, że za wypełniony po brzegi wózek można zarobić od 10 do 20 złotych.
Na kradzieżach śmieci tracą gminy lub firmy, które zajmują się ich wywożeniem. Więcej: nto.pl
Z ulic w Jeleniej Górze giną posegregowane śmieci. - Pod punkty selektywnej zbiórki odpadów podjeżdża bus i zabiera makulaturę z naszych pojemników - skarżą się pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.
Grzegorz Demuth, kierownik działu wywozu i oczyszczania w MPGK, na razie nie zgłosił kradzieży na policję, ponieważ jego podwładni nie zdążyli spisać numerów rejestracyjnych auta. Na widok śmieciarki, złodzieje zawsze szybko odjeżdżają. - Sygnałów o podbierającym nam makulaturę, jasnym busie, mieliśmy już kilka - dodaje Demuth.Więcej: gazetawrocławska.pl
Ile można zarobić na zakrętkach plastikowych? Ceny w skupach są zróżnicowane. Zwykle waha się od 20 do 60 groszy za kilogram zakrętek. Firmy zajmujące się ich recyklingiem płacą skupom do dwóch razy więcej.
W skupach warszawskich przyjmują nie tylko makulaturę, a nawet części komputerowe i telefony komórkowe.

3 komentarze:

  1. Dobrze wiedzieć na wypadek utraty źródła utrzymania :)

    OdpowiedzUsuń
  2. No nie ma to jak dobry biznes! :D nawet śmiecowy, jak widać - opłaca się.

    Pozdrawiam!
    skup aut Wrocław

    OdpowiedzUsuń