sobota, 28 września 2013

Emerytury made in USA

Tom Palome wykonuje prace na pół etatu – przy prezentacji jedzenia w Sam’s Club za 10 dolarów za godzinę oraz przy serwowaniu hamburgerów i napojów w klubie golfowym za nieco więcej niż wynosi średnia krajowa.
 
źródło: Bloomberg
autor: Phelan M. EbenhackTom Palome, były wicedyrektor działu marketingu w Oral-B.

Tom Palome pracował ciężko przez całe swoje zawodowe życie, dzięki czemu udało mu się spłacić kredyt i wysłać dzieci na studia, ale - tak jak większość Amerykanów – nie zaoszczędził odpowiednich pieniędzy na emeryturę.


Tom Palome zarabia 80 USD dziennie, do tego dochodzą napiwki. „Zarabiam przez tydzień tyle, ile kiedyś zarabiałem w godzinę” – dodaje Palome.
Były wicedyrektor marketingu w Oral-B twierdzi, że praca pozwala mu pozostać aktywnym i uczy go wielu nowych rzeczy. Bez pracy mógłby jednak przetrwać. Palome otrzymuje 1200 dol. miesięcznie z opieki społecznej oraz 600 dolarów emerytury z ostatniego zakładu pracy. Dodatkowe 1400 dolarów miesięcznie, które Palome zarabia w swoich pracach, pozwala mu podreperować budżet i zapewnia dodatkowe pieniądze, np. na wyjścia do teatru czy bilety lotnicze, aby mógł odwiedzić swoje dzieci.
Więcej: http://forsal.pl/artykuly/734077,system-emerytalny-w-usa-pracujacy-seniorzy-emerytury-tom-palome.html

Social Security, czyli państwowa emerytura społeczna, może być pobierana przez osoby, które legalnie przepracowały 40 kwartałów w USA, dokonując w tym czasie formalnych federalnych rozliczeń podatkowych. Miesięczna suma tych świadczeń zależy od czasu przepracowanego w USA, a także wielkości opłat wpłacanych na konto Social Security w czasie pracy.

Będąc obywatelem USA, można pobierać emeryturę Social Security w Polsce. Emerytura ta jest wysyłana do Polski w dolarach.
Członkowie rodzin obywatela USA (żona, mąż, były mąż, była żona, nieletnie dzieci, wdowy i wdowcy) również mogą otrzymywać świadczenia Social Security w Polsce, jeśli posiadają obywatelstwo USA . Więcej: http://zielonalinia.gov.pl/Emerytura-Social-Security-10695

Każda osoba zatrudniona lub prowadząca własną działalność gospodarczą w USA i posługująca się własnym numerem Social Security gromadzi na swoim koncie emerytalnym jednostki ubezpieczeniowe stanowiące podstawę do ubiegania się o świadczenia. Do nabycia uprawnień do emerytury wymaganych jest 40 jednostek, co w przybliżeniu równa się pracy w 10 różnych latach. Więcej: http://polish.poland.usembassy.gov/benefits.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz