środa, 28 sierpnia 2013

Pierwszy gaz łupkowy w Polsce płynie od 21 lipca br.Długookresowy wypływ gazu łupkowego bez wspomagania na znaczącą skalę udało się po raz pierwszy w Europie osiągnąć na terenie koncesji Lębork w województwie pomorskim. Gaz płynie od 21 lipca br., obecnie w ilościach ok. 8 500 m3 na dobę (300 000 stóp sześciennych na dobę).

Odwiert Łebień LE-2H wykonała Lane Energy Poland Sp. z o.o. (spółka z kapitałem amerykańskim) w czerwcu 2011 roku. 


W sierpniu 2011 roku wykonano w jego odcinku poziomym (w skałach łupkowych ordowiku) szczelinowanie hydrauliczne metodą klasyczną. Od ponad miesiąca prowadzony jest tzw. test produkcyjny. Po początkowej stymulacji azotem, od 21 lipca 2013 roku gaz wypływa samoistnie. Zakończenie testu zaplanowano na koniec września. 
 Fot. Zapalona flara na odwiercie gazu łupkowego Łebień LE-2H


To bardzo dobra informacja dla Polski i dla europejskiej geologii naftowej - mówi Piotr Woźniak, Główny Geolog Kraju, który 23 sierpnia spotkał się na terenie odwiertu z inżynierami Lane Energy Poland. Wydajność odwiertu jest niższa niż na polach gazowych w USA i Kanadzie, natomiast jest to pierwszy tak dobry rezultat w historii rozpoznawania łupkowych złóż gazu ziemnego w Europie. Po pierwsze – horyzontem produktywnym są łupki ordowiku, po które sięgają inwestorzy na prawie wszystkich koncesjach w Polsce, po drugiezastosowano typową technikę szczelinowania, nie użyto żadnych nowych metod stymulacyjnych odbiegających od sposobów wypraktykowanych na szeroką skalę w Ameryce. A co najważniejszepo krótkiej stymulacji gaz wypływa samodzielnie od ponad miesiąca, w znacznych ilościach. Taki wynik powinien zachęcić inne firmy do przyspieszenia prac na koncesjach, zwłaszcza że od kilku tygodni obowiązują usprawnione procedury oceny oddziaływania wierceń na środowisko. Uważam, że o sukcesie Lane Energy Poland przesądził profesjonalizm i doświadczenie firmy. Należą się za to gratulacje. Rząd ma również pracę do wykonania. Musimy dokończyć nowelizację ustawy Prawo geologiczne i górnicze i dostosować nasze regulacje węglowodorowe do europejskich standardów, przede wszystkim w zakresie modelu zarządzania koncesjami.źródło: mos.gov.pl

1 komentarz:

  1. What's up, thiѕ weeκenԁ is nice in support οf me, for thе гeason that thіs moment
    i am reаԁing this wonderful educational post here at mу homе.


    My homеpage read this pοst heгe (www.www.masobaboston.com)

    OdpowiedzUsuń