piątek, 16 sierpnia 2013

Inflacja za lipiec 1,1% r/r, łączność -10% r/r


Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2013 r.w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,3%. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wzrosty cen w zakresie mieszkania (o 1,2%), transportu (o 1,1%), a także rekreacji i kultury (o 0,6%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,31 p. proc., 0,10 p. proc. i 0,05 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 2,7%) oraz żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,3%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,13 p. proc. i 0,07 p. proc.

W stosunku rocznym najbardziej staniały : łączność - 9,7% oraz odzież i obuwie - 5%, natomiast najszybciej ceny wzrastały: napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe +3,6% oraz rekreacji i kultury +2,9%.

Największy wpływ na inflację ogółem miały wzrosty cen w zakresie mieszkania spowodowane m. in. wprowadzeniem tzw. ustawy śmieciowej i wzrostem opłat o około 50%.

5 komentarzy:

  1. Niektóre towary ciągle rosną cenowo, spadku chyba się nie doczekam

    OdpowiedzUsuń
  2. Nic tylko dzwonić i biegać po zakupy, a w przerwach rzucać palenie i ograniczać picie;). Jedyny spadek, w który wierzę, to spadek po mnie, gdy wreszcie te ceny mnie wykończą;). Cenne zestawienie, dzięki za info.

    OdpowiedzUsuń