piątek, 23 sierpnia 2013

Łatwiejszy dostęp do 51 zawodów: instruktor nauki jazdy bez egzaminu, bibliotekarz ze średnim

Ustawa ułatwia dostęp do 51 zawodów. Wchodzące dzisiaj w życie przepisy dotyczą wykonywania zawodów: adwokata, radcy prawnego, geodety, notariusza, bibliotekarza, komornika, pracownika sądu i prokuratury, profesji związanych z żeglugą śródlądową, zawodów związanych z pośrednictwem pracy, syndyka, trenera, instruktora nauki jazdy i egzaminatora.


 Ustawa zakłada zróżnicowany stopień deregulacji dostosowany do specyfiki danego zawodu, stąd działania prowadzone były w ścisłej współpracy z właściwymi Ministrami. Zakładane cele ustawy to: obniżenie kosztów i skrócenie czasu wejścia do zawodu oraz likwidacja ewentualnych nieprawidłowości w obecnej procedurze dostępu.

Realizacja wspomnianych celów powinna pozwolić na zmniejszenie bezrobocia (szczególnie wśród ludzi wchodzących lub powracających na rynek pracy), zmniejszenie obciążenia administracji publicznej, wzrost konkurencji na rynku, skutkiem czego można oczekiwać podniesienia jakości usług i spadku ich cen. Następstwem ustawy powinien być również spadek kosztów stałych dla przedsiębiorców, m.in. opłat za obowiązkowe szkolenia, kursy.

Zgodnie z brzmieniem art. 50 ustawy, art. 1 (ustawa – Kodeks wykroczeń), art. 5 (ustawa o Straży Granicznej), art. 8 (ustawa o gospodarce nieruchomościami), art. 9 (ustawa o ochronie osób i mienia), art. 10 (ustawa o usługach turystycznych), art. 13 (ustawa o broni i amunicji), art. 15 (ustawa o usługach detektywistycznych), art. 16 (ustawa o transporcie drogowym), art. 17 (ustawa – Prawo lotnicze), art. 24 (ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych) oraz przepisy przejściowych do ww. ustaw wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

I transza deregulacji, nie kończy działań Ministra Sprawiedliwości Marka Biernackiego w przedmiotowym obszarze. 23 lipca 2013 r. odbyło się w Sejmie I czytanie II ustawy deregulacyjnej a obecnie dobiegają końca uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne III transzy deregulacji. źródło:ms.gov.pl

Poniżej link do ustawy:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130000829

Ciekawostki z w/w ustawy:
- instruktor nauki jazdy nie musi zdawać egzaminu, wystarczy, że:
 „1) posiada co najmniej wykształcenie średnie;
2) posiada przez okres co najmniej 3 lat prawo jazdy kategorii B oraz przez okres co najmniej roku, odpowiednio
do zakresu przeprowadzanego egzaminu:
a) prawo jazdy właściwej kategorii lub
b) pozwolenie na kierowanie tramwajem;”,
b) po pkt 2 dodaje się pkt 2a w brzmieniu:
„2a) ukończyła 23 lata;”;

- bibliotekarz:
Art. 7. W ustawie z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. z 2012 r. poz. 642 i 908) art. 29 otrzymuje brzmienie:
„Art. 29. 1. Pracownicy zatrudnieni w bibliotekach na stanowiskach bibliotekarskich tworzą grupę zawodową bibliotekarzy.
2. W bibliotekach mogą być zatrudnione osoby z wykształceniem średnim.”.


10 komentarzy:

 1. W przypadku niektórych zawodów to chory pomysł. Ale osobiście czekam na uchwalenie II części ustawy (tzw. II transza), która to umożliwia pracę księgowej bez certyfikatu MF...

  OdpowiedzUsuń
 2. No tak, "dobry" sposób na obniżenie bezrobocia, tylko co z jakością pracy? Widać, kiedyś należało się kształcić, dzisiaj nie potrzebna jest już wiedza...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po II Wojnie Światowej mówiło się np. ,,nie matura, lecz chęć szczera zrobią z ciebie oficera "

   Usuń
  2. Ciekawe to powiedzonko...a te wszystkie ustawy to dla mnie trochę "czarna magia",lecz czasem warto i trzeba się w nie zagłębić ;)

   Usuń
 3. Teraz pewnie pojawią się głosy sfrustrowanych magistrów bilbiotekarzy czy innych, którzy musieli namęczyć się, by zdobyć kwalifikacje. Sama musiałam iść dłuższą drogą, ale mimo to, chowam do kieszeni żal i cieszę się, że zawody są otwarte na nowych, pełnych zapału ludzi (bo widzę, że nie zawsze kursy i tematyczne wykształcenie idą w parze z rzeczywistą pasją i zaangażowaniem). Jestem pełna nadziei:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Strona bardzo ciekawa. Interesująca szata graficzna.Bardzo fajna strona....
  ja polecam swoją.

  My web-site: marketing internetowy

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna strona, zapraszam do mnie

  my website ... tanie pozycjonowanie

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesujace informacje sa na tej stronie, wszystkiego naj...  Feel free to visit my page ... katalog stron

  OdpowiedzUsuń
 7. I do not even understand how I finished up here, but I
  thought this post was once great. I don't understand who you are
  however definitely you're going to a famous blogger for those who are
  not already. Cheers!

  OdpowiedzUsuń