wtorek, 2 lipca 2013

Przez niedobór CO2 nastąpi koniec świata?

Przemysłowe zastosowanie dwutlenku węgla:


Dwutlenek węgla jest produktem spalania i oddychania. Jest wykorzystywany przez rośliny w procesie fotosyntezy. ( wikipedia)
Zwierzęta, rośliny - wszystko, co żyje, w ciągu nadchodzącego miliarda lat zniknie z powierzchni Ziemi. Co ciekawe - koniec świata nastąpi raczej przez niedobór dwutlenku węgla w atmosferze niż przez jego nadmiar. Tak uważają szkoccy badacze. 
 Cały świat głowi się nad tym, jak zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, by globalne ocieplenie nie nabrało zbyt dużych rozmiarów. Mało kto zwraca jednak uwagę na to, że Słońce starzeje się, stając się coraz gorętsze, co w przyszłości będzie prowadzić do zwiększonego wyparowywania z atmosfery Ziemi dwutlenku węgla.
Zostaną mikroby, ale nie na długo Za mniej niż miliard lat poziom tego gazu będzie zbyt mały, by napędzać proces fotosyntezy, dzięki któremu żyją rośliny. Kiedy już do tego dojdzie, na Ziemi zacznie kończyć się życie - wraz ze śmiercią roślin nastąpi śmierć zwierząt roślinożernych, a w niedługim czasie zginą także organizmy mięsożerne, które stracą źródło pożywienia. Jedynym, co pozostanie przy życiu, będą mikroby, jednak i dla większości z nich dni okażą się policzone. Gdy upłynie kolejny miliard lat, wyschną oceany. Przy życiu pozostana tylko najbardziej wytrzymałe organizmy, a i one będą narażone m.in. na niezwykle wysokie temperatury i bardzo silne promieniowanie. ( tvn24.pl)

Polityka klimatyczna UE dotycząca obniżenia emisji CO2 prowadzi do zmniejszenia  konkurencyjności gospodarki państw Wspólnoty Europejskiej na świecie. Najwięcej dwutlenku węgla produkują Stany Zjednoczone, Chiny oraz Indie. Dwa ostatnie kraje produkują prąd z węgla.

Pytanie do ekologów: Co lub kto produkuje najwięcej CO2 na świecie? 

Odpowiedź: 1 człowiek produkuje 266 litrów CO2 na dobę x 7 miliardów ludzi na świecie = 1862 miliardów litrów CO2 na dobę.

Populacja ludzi na świecie :
 
Ludność świata ( mln) rok przyrost
3000 ok. 1960 (1 miliard po 30 latach)
4000 ok. 1974 (1 miliard po 14 latach)
5000 ok. 1988 (1 miliard po 14 latach)
6000 ok. 1999 (1 miliard po 11 latach)
7000 ok. 2012 (1 miliard po 13 latach)

W 1930 roku było tylko 2 miliardy ludzi na świecie, a w 1820 roku 1 miliard.

Lasy na świecie dostarczają ponad połowę zapotrzebowania na tlen dla wszystkich ludzi i zwierząt na Ziemi. Na szczęście blisko ¾ Ziemi pokrywa woda. Żyjące w niej mikroorganizmy fotosyntetyzujące i glony, zapewniają większość dostępnego dla nas tlenu.

Na podstawie powyższych danych nasuwa się wniosek, aby zachować równowagę w przyrodzie, tzn. więcej drzew  i mniej zabetonowanych miast.

4 komentarze:

  1. co by nie bylo to ani my ani nasze pra pra wnuki tego nie dożyją:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda, że nikt o tym nie myśli, tylko leją beton jak głupy wszędzie, gdzie się da.

    OdpowiedzUsuń
  3. Niestety postęp doprowadził do tego, że z naszym środowiskiem dzieje się coraz gorzej. Lecz czy warto? Osobiście staram się dbać o środowisko, na ile jest to możliwe. Gaszę światło, segreguję śmieci...ale czy jedna osoba jest w stanie coś zmienić?

    OdpowiedzUsuń