wtorek, 4 czerwca 2013

RPP obniży w czerwcu stopy o 25pb, w lipcu też?


Oczekiwania inflacyjne konsumentów na następne 12 miesięcy - maj 2013r.

Dane NBP: W maju oczekiwania inflacyjne konsumentów spadły do poziomu najniższego od września 2006 r. Spodziewaną przez nich średnią stopę inflacji w najbliższych 12 miesiącach określono na 0,9 proc.
Z opublikowanego 31 maja komunikatu NBP o oczekiwaniach inflacyjnych osób prywatnych wynika, że maj był dziewiątym z rzędu miesiącem spadku tych oczekiwań. W rezultacie sondażu przeprowadzonego w połowie maja wyliczono, że przewidywany przez respondentów średni wskaźnik CPI w kolejnych 12 miesiącach wynosi 0,9 proc. Miesiąc wcześniej, w kwietniu, wynosił on 1,1 proc., a w marcu 1,6 proc. Wskaźnik ten maleje systematycznie od sierpnia ub. roku, gdy wynosił 4,4 proc. Obecnie jest najniższy od września 2006 r.
Wskaźnik ten określa się na podstawie struktury odpowiedzi na pytania ankietowe oraz postrzegania przez respondentów bieżących zmian cen. W momencie przeprowadzania badania respondenci mogli znać ogłoszony przez GUS wskaźnik CPI za marzec, który wynosił 1,0 proc.
W strukturze odpowiedzi na pytania ankietowe zaszły zmiany podobne jak w poprzednim miesiącu. Znowu zmniejszyła się grupa pesymistów, czyli osób przewidujących, że ceny będą w przyszłości rosły szybciej niż dotychczas. W kwietniu uważało tak 16,4 proc., a w maju 14,9 proc. Dość wyraźnie umocniła się grupa optymistów spodziewających się, że ceny będą wolniej. W maju uważało tak 20 proc. respondentów, podczas gdy miesiąc wcześniej 17,2 proc. Ponad połowa, bo 52,2 proc. odpowiadała, że ich zdaniem ceny będą rosły w takim samym tempie jak ostatnio.
Narodowy Bank Polski regularnie bada oczekiwania inflacyjne nie tylko osób prywatnych, ale także przedsiębiorców, analityków finansowych i zawodowych prognostów. Są one jednym z punktów odniesienia przy podejmowaniu decyzji z zakresu polityki pieniężnej. 

1 komentarz:

  1. wszystkie działania, jakie ostatnio są podejmowanie kojarzą mi się z kosmetyką czegoś, czemu potrzebna jest operacja plastyczna :/ niby coś robią, ale to nijak nie przekłada sie na sytuację zwyczajnego szarego obywatela

    OdpowiedzUsuń