wtorek, 25 czerwca 2013

Premier o przekopie mierzei, reforma administracyjna?

Premier mówi o przekopie mierzei wiślanej, co uważam za słuszne ze względów makroekonomicznych. Na dzień dzisiejszy najpoważniej rozważany jest wariant nr II, tj. przekop przez Nowy Świat.Pisałem na ten temat w grudniu 2012r. :
http://biznesownik.blogspot.com/2012/12/reforma-administracyjna.html

Podział administracyjny Polski jest krzywdzący dla mieszkańców gminy Krynicy Morskiej i powiatu elbląskiego oraz braniewskiego. Ponieważ, gdyby w/w gmina należała do powiatu elbląskiego i województwa warmińsko- mazurskiego , na pewno szybciej powstałby kanał (przekop) przez mierzeję wiślaną, np. za m. Piaski. Na świecie dobrym przykładem rozwoju regionu jest kanał panamski i sueski. W obecnej sytuacji gmina Krynica Morska należy do województwa pomorskiego, gdzie jest kilka portów, więc rozwój portu w Elblągu, nie jest dla marszałka województwa pomorskiego warunkiem koniecznym. Kanał przez mierzeję wiślaną dałby krótszą drogę dla statków ( obecnie używana jest dłuższa droga przez Kaliningrad - często czasowo politycznie zamykana przez Rosjan) i rozwój działalności portowej dla Elbląga i województwa warmińsko- mazurskiego.


Kilkaset lat temu mierzeja wiślana była pasmem większych lub mniejszych wysp. Jeszcze 400 lat temu Braniewo (do połowy XIX wieku było największym miastem Warmińskim) posiadało swój kanał, z kanału tego korzystał również Elbląg. Ujście tego kanału zostało zasypane w trakcie jednego z jesiennych sztormów w pierwszej połowie XVII wieku.

1 komentarz: