sobota, 25 maja 2013

WIBOR 3M spadł z 5,19% do 2,76% r/r

fot. bankier.pl

WIBOR 3M obniżył się niemal dwukrotnie w ciągu roku i jest na historycznie niskich poziomach. 

Raty kredytów również powinny spaść o podobną skalę, ale niestety tak się nie dzieje, ponieważ:
1. w umowach kredytowych o zmiennych oprocentowaniu opartego, np. na WIBOR 3M oprocentowanie uaktualniane jest co 3 miesiące;
2. banki podwyższają prowizję i np. koszty ubezpieczenia kredytu , gdy spada WIBOR, który  powiązany jest z wysokością stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej.


Średnia stawki WIBOR 3M za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 4,34%. Obecna referencyjna stopa procentowa NBP wynosi 3%, a w czerwcu prognozuje spadek o 0,25% do 2,75%. 

W styczniu 2013 r. nastąpiło przebicie inflacyjne w Polsce względem strefy Euro i od 4 miesięcy z rzędu mamy niższą inflację niż rozwinięte gospodarki Europy. Obecna inflacja w Polsce to 0,8%, a cel inflacyjny RPP to 2,5%( +-1%). W strefie Euro inflacja wyniosła 1,2%, a mają aż o 2,5% stopy procentowe niższe niż największa rozwijająca się gospodarka Europy Środkowej. Logiki tu w działaniu RPP nie widać, zwłaszcza w decyzji o podwyższeniu stóp procentowych o 25pb w maju 2012r.

Dysparytet stóp procentowych i inflacji Polski i Euro: - Polska: 3% i 0,8% - Euro: 0,5% i 1,2% Wynik: 2,5% + 0,4%= 2,9% Per saldo in minus dla Polski 2,9%. Teoretycznie stopy procentowe w Polsce względem danych ze strefy Euro powinny wynosić 0,1%. Praktycznie powinno się dodać +1,5% ze względu na poziom rozwoju gospodarczego, więc referencyjna stopa procentowa NBP wynosić mogłaby 1,6%. Można powiedzieć, że za nisko. Nic bardziej mylnego, bo przykład idzie z Czech, gdzie obecna główna stopa procentowa wynosi 0,05% ( 5pb), a inflacja wynosi 1,7% r/r i jest wyższa niż w Polsce o 0,9%.

2 komentarze:

  1. I think this is among the most significant info for me.
    And i'm glad reading your article. But want to remark on some general things, The website style is
    great, the articles is really great : D. Good job,
    cheers

    OdpowiedzUsuń