wtorek, 28 maja 2013

Sposób na bezrobocie - obniżyć koszty pracy

Obecnie w Polsce dużo mówi się o wysokim bezrobociu, które spowodowane jest m.in. przez kryzys gospodarczy na świecie oraz podniesieniem składki rentowej płaconej przez pracodawców za pracowników o 2%.


Poniżej link i post z lutego br.:

W Polsce w 2002 roku Ministerstwo Finansów zdecydowało się obniżyć bardzo wysoką stawkę akcyzy na mocne alkohole. W kolejnym roku, mimo niższej stawki dochody z akcyzy na mocne alkohole wzrosły, między innymi na skutek zmniejszenia się nielegalnej produkcji i przemytu.
Jedną z najbardziej znanych koncepcji, sugerujących że obniżka podatków nie musi wcale prowadzić do strat dla budżetu państwa, a podwyżka podatków nie musi prowadzić do dodatkowych dochodów państwa, jest tzw. krzywa Laffera. Źródło: NBP

Na przykładzie akcyzy na alkohole widać, że niższe podatki oznaczają per saldo wyższe dochody podatkowe. Można powiedzieć, że mniej ( niższe podatki) oznacza więcej ( wyższe dochody do budżetu).
Inny problem, który chcę poruszyć to podniesienie o 2% składki rentowej płaconej po stronie pracodawców od lutego 2012r. Uważam, że to był największy błąd obecnego rządu. Przykładem może być rekordowy upadek polskich firm w 2012roku. Profesor Gilowska wykonała dobry ruch podatkowy w 2007r. obniżając w/w składkę o 2%. 
Nasz premier obiecał stworzenie 400 tysięcy miejsc pracy w 2013r., a póki co, to w styczniu br. bezrobocie wzrosło aż o 0,8%. Obniżenie składki rentowej po stronie pracodawców o 1 % to 100-200 tysięcy nowych miejsc pracy. 
Stosując krzywą Laffera można wysnuć wniosek, że mniejsza składka to więcej miejsc pracy i per saldo wyższe dochody do budżetu, bo mniej firm upadnie, a co za tym idzie więcej będzie płacić. Niewątpliwie będzie to również ulga dla samorządów, które zaoszczędzone pieniądze mogłyby wydać na inwestycje, a tak płacą podwyższoną składkę rentową za pracowników sfery budżetowej.


4 komentarze:

 1. Gdyby tak rząd zamiast obiecywać, zaczął zmieniać nasz kraj na lepsze... I powinien wnikliwie przyjrzeć się obniżeniu składek rentowych - może to przyniosłoby jakiś pozytywny skutek dla naszej kulejącej sytuacji...

  OdpowiedzUsuń
 2. Minister finansów musi mieć pojęcie o gospodarce, ekonomii, finansach... Nie ma co liczyć na dobre decyzje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hello! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew
  where I could find a captcha plugin for my comment form?

  I'm using the same blog platform as yours and I'm having
  problems finding one? Thanks a lot!

  Look at my blog post; vliegtickets

  OdpowiedzUsuń
 4. Nasz premier dużo już naobiecywał, chyba czas zacząć spełniać obietnice, bo słupki spadają ;)

  OdpowiedzUsuń