sobota, 18 maja 2013

Ranking kredytów hipotecznych w maju 2013

Początek maja na rynku kredytów hipotecznych przynosi wiele zmian - donoszą analitycy INVIGO, którzy co miesiąc publikują raporty o najlepszych ofertach kredytowych na rynku.


Niższe stopy procentowe oznaczają niższe raty kredytów, dalsze zmniejszenie kosztów odsetkowych i wzrost zdolności kredytowej. Już dziś 4 banki z czołówki rankingu kredytów w PLN, po raz pierwszy w historii, proponują ratę poniżej 1 000 złotych dla kredytu na 200 tys. zł i 30 lat. Majowe ożywienie to dobry moment, by ze szczególną uwagą przyjrzeć się rankingowi Invigo, prezentującemu najatrakcyjniejsze oferty dostępne obecnie na rynku kredytów hipotecznych.

Analitycy Invigo badają także zdolność kredytową klienta osiągającego przeciętne dochody, a także tradycyjnej polskiej rodziny „2+2”. Eksperci Invigo zwracają uwagę na fakt, że poszukując najatrakcyjniejszego kredytu dla siebie warto brać pod uwagę nie tylko wysokość comiesięcznej raty, ale także pozostałe parametry kredytu oraz opłaty dodatkowe, jakie się z nim wiążą.

Według najnowszych danych GUS, wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce wynosi około
3 831,84 zł czyli około 2 735,91 zł na rękę. Osoba, która nie ma żadnych innych zobowiązań może dziś liczyć na 237 089 zł kredytu. Maksymalna rata jaką kredytobiorca może opłacać wynosi 1386 zł w przypadku kredytu w złotych i 1109 zł w przypadku kredytu walutowego. Niewielki limit na karcie kredytowej czy w koncie oraz 300 złotych miesięcznej raty innego kredytu (np. gotówkowego) znacznie obniżają zdolność kredytową, ale nadal można pożyczyć 183 205 zł. Podkreślić należy, że wyliczenia zdolności kredytowej mają charakter uśredniony, dlatego też zdolność kredytowa w wybranym banku może się różnić.
Tradycyjna rodzina złożona z rodziców oraz dwójki dzieci, osiągająca przeciętne miesięczne wynagrodzenie
w wysokości 5 472 zł (stała umowa o pracę) - przy założeniu, że nie ma żadnych innych zobowiązań - może otrzymać maksymalny kredyt w wysokości 499 837 zł, czyli o niemal 30 tys. więcej niż w kwietniu br. Przy średniej cenie transakcyjnej 1 metra kwadratowego mieszkania w Warszawie, który wynosi 7 134 zł/m2 (Raport ZBP, AMRON–SARFiN, IV kwartał 2012r.) za tę kwotę kredytu rodzina może sobie pozwolić na zakup około 70 metrowego mieszkania. Dodatkowe obciążenia domowego budżetu (np. raty niewielkich kredytów gotówkowych) lub limity w kontach znacznie obniżą wysokość potencjalnego kredytu. Jednak nawet przy pewnych ograniczeniach, typowa polska rodzina z dwójką dzieci z powodzeniem może starać się o kredyt w wysokości 445 954 zł.
Invigo przeanalizowało propozycje dla klienta, który szuka kredytu na realizację własnych potrzeb mieszkaniowych - czyli zakup mieszkania/domu bądź też na budowę domu. Kredyt wyniesie 200 tys. zł i będzie spłacany przez 30 lat. Warto dodać, że z danych Invigo wynika, że jest to najbardziej poszukiwany i jednocześnie najczęściej wybierany przez klientów pośrednika okres kredytowania nieruchomości.
Kredyty w PLN bezwzględnie dominują w ofertach praktycznie wszystkich banków działających w Polsce.
W majowym rankingu Invigo TOP10 widać zmiany w porównaniu do ubiegłych miesięcy. Jedną z największych niespodzianek dla kredytobiorców jest rekordowo niski poziom raty. Banki znajdujące się w czołówce zestawienia po raz pierwszy w historii proponują kredyty z ratą niższą niż 1 000 zł. Majowy ranking Invigo dowodzi, że elementów zachęcających do swobodnego wyboru i korzystania z kredytów w rodzimej walucie właśnie teraz jest znacznie więcej. Na przestrzeni ostatniego miesiąca nastąpiła zmiana na pozycji lidera. Na pierwszą pozycję zestawienia awansował bank PKO BP, który proponuje dziś jedną z najatrakcyjniejszych na rynku ofert. Dobrą wiadomością dla kredytobiorców jest także fakt, że od 15.05.2013r. Deutsche Bank polepszył warunki oferowanych u siebie kredytów hipotecznych. Marża bank została obniżona do 1,2 proc. źródło: forsal.pl

Moja prognoza wysokości stóp procentowych sięga obniżki nawet do 2% do końca roku. Tym bardziej, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy ponagla Radę Polityki Pieniężnej do dalszej obniżki stóp procentowych. Powody: stagnacja w polskiej gospodarce ( drugi kwartał z rzędu k/k) oraz zbyt duża różnica w stopach procentowych, m. in. w Polsce: 3%, Euro 0,5%, a inflacja w Polsce: 0,8% r/r, Euro 1,2%, USA: 1,1%, Chiny 2,4%. Rzadko spotykana sytuacja, aby inflacja w Polsce była niższa niż w największych gospodarkach świata.

10 komentarzy:

 1. Dla mnie kredyty mieszkaniowe narzucają i tak, tak abstrakcyjny procent, że jest on dla mnie nie do przyjęcia :/ Spłacę mieszkanie po iluś latach a następne tyle będę spłaca "kredyt"

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli wiązać się kredytem hipotecznym z bankiem... Ale czas pokaże.

  OdpowiedzUsuń
 3. mielismy brac ale strach mnie paralizuje;P

  OdpowiedzUsuń
 4. ja zgadzam się z w/w rankingiem sama mam kredyt własny kąt w PKO BP ma rzeczywiście jest atrakcyjny dodatkowo ma dużo dodatkowych ciekawych opcji np. wakacje kredytowe raz w roku czyli mozliwosc zawieszenia jednej raty...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy ranking... Ale nie chcę nigdy brać kredytu hipotecznego. Nie wyobrażam sobie wiązać się z bankiem na 30 lat... brrr.

  OdpowiedzUsuń
 6. kredyt hipoteczny jest dobrym rozwiązaniem dla rodzin które wynajmują mieszkanie bo tyle samo płacą za wynajem jak za raty kredytu ale......drożejąca waluta i spadek złotego powoduje że coraz trudniej jest spłacać zadłużenie. Kto mógł przewidzieć że po paru latach trzeba będzie spłacać parę setek więcej bo Frank lub Euro podrożeje. Można oczywiście przewidzieć wzrost ale nie aż taki. Dochodzą do tego masowe zwolnienia z pracy i na ma się co dziwić że rynek nieruchomości popada w kryzys :(

  OdpowiedzUsuń
 7. I właśnie takie informacje są niezwykle przydatne, gdyż pomagają wybrać najkorzystniejsze oraz najlepsze oferty kredytowe.

  Pozdrawiamy i zapraszamy, Bartłomiej z Confrontera, http://confronter.pl

  OdpowiedzUsuń