środa, 22 maja 2013

Podatek od gazu i ropy łupkowej od 2020r. W Kęsowie trafiono na gaz.Ustawa o opodatkowaniu wydobycia gazu i ropy łupkowej wejdzie w życie w 2015, ale podatek nie będzie pobierany do 2020r . Idea słuszna, aby zachęcić inwestorów do kosztownych nakładów inwestycyjnych odnośnie wydobycia gazu i ropy z łupków.
Ponadto mamy podpisaną umowę z Gazpromem na import gazu do 2022r. w formule ,,bierz i płać", tzn. jak nie weźmiesz, to i tak zapłacisz. Wydobycie węglowodorów na skalę przemysłową ( w USA trwało około 10 lat) da niewątpliwie Polsce i jej obywatelom korzyści ekonomiczne. 

Na zaproszenie inwestora Główny Geolog Kraju, Piotr Woźniak odwiedził odwiert rozpoznawczy „Tuchola 3”, wykonany dla amerykańskiej firmy FX Energy. Wyniki testu złożowego potwierdziły występowanie gazu ziemnego w miejscowości Kęsowo (kujawsko-pomorskie).
- Wynik wiercenia jest dowodem na bardzo dobre przygotowanie firm zza oceanu do działalności poszukiwawczo-wydobywczej na polskich koncesjach węglowodorowych. Liczymy na dalszą profesjonalną współpracę z amerykańskimi inwestorami, również na koncesjach „gazu łupkowego” – powiedział minister Woźniak.
- W przypadku odwiertu w Kęsowie należą się gratulacje także firmie wiertniczej. 24-godzinny test złożowy przeprowadzony został przez Exalo Drilling S.A.,  firmę z doskonałym warsztatem i wieloletnim doświadczeniem w robotach wiertniczych - dodaje minister Woźniak.  
- Bardzo doceniam doświadczenia firm amerykańskich w dziedzinie poszukiwania i wydobywania gazu zarówno ze złóż konwencjonalnych jak i z formacji łupkowych. Ich wiedza jest niezbędna do szybkiego rozwoju branży w Polsce - dodaje Marcin Korolec, minister środowiska.
Odwiert „Tuchola 3” wykonano na koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczej „Chojnice – Wilcze” , wydanej w 2008 roku firmie FX Energy Sp. z o.o. , spółce-córce amerykańskiej firmy FX Energy Inc. (Salt Lake City, Utah). Wiercenie osiągnęło łączną głębokość otworową 3980 metrów. Celem koncesji jest udokumentowanie konwencjonalnych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. ( mos.gov.pl)
Test złożowy na wierceniu Tuchola-3, 19 maja 2013 roku fot. Tygodnik Tucholski

2 komentarze:

 1. First of all I would like to say superb blog! I had a quick question that I'd like to ask if you don't mind.
  I was curious to find out how you center yourself and clear your mind before
  writing. I've had trouble clearing my thoughts in getting my thoughts out there. I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints? Thank you!

  my web blog http://www.bestgolfgpsratings.org/best-golf-gps-units-2013/

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem, o jakich korzyściach może być mowa dla obywateli Polski.

  OdpowiedzUsuń