piątek, 24 maja 2013

Pierwsza inwestycja PIR. Za 2 lata lotnisko Rębiechowo zyska połączenie kolejowe z centrum Gdańska.

fot. Rynek Infrastruktury 

W ramach programu Inwestycje Polskie uruchomiono pierwsze środki na sfinalizowanie budowy linii kolejowej łączącej Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy z Gdańsk Wrzeszcz. 


Program Inwestycje Polskie o wartości około 40 mld zł, został zapowiedziany w październiku przez premiera Donalda Tuska podczas tzw. drugiego expose. Celem programu jest utrzymanie tempa wzrostu inwestycji i PKB oraz tworzenie miejsc pracy. Dotychczas program, którego operatorem jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), nie finansował jednak żadnych projektów. Pierwszym projektem, który BGK oznaczył jako projekt w formule Inwestycje Polskie jest budowa Pomorskiej Kolei Metropolitarnej.

W ramach zawartej w środę umowy BGK zapewnił tzw. ostatnią złotówkę, środki konieczne dla zamknięcia projektu Pomorskiej Kolei Metropolitarnej. 20-kilometrowa nowa linia ma połączyć Gdańsk-Wrzeszcz z Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy. Inwestycja będzie oddana w 2015 roku. Wartość netto projektu to 940 mln zł. 70 procent środków pochodzi z programów unijnych, pozostałą kwotę ma dostarczyć BGK poprzez program emisji obligacji, oraz województwo pomorskie.

Szef Pomorskiej Kolei Metropolitarnej Krzysztof Rudziński przypomniał podczas konferencji prasowej zorganizowanej po podpisaniu umowy z BGK, że od 40 lat w tym kraju nie budowano linii kolejowej, poza kilkukilometrowymi odcinkami. Ale dzięki PKM nie tylko gdańskie lotnisko zyska połączenie z miastem. Również budowany właśnie port lotniczy w Gdyni będzie miał bezpośrednie połączenie kolejowe z trójmiejską metropolią. Gdańsk natomiast odzyska połączenie kolejowe z Kartuzami i Kościerzyną, które zniszczone zostało w czasie II wojny światowej. ( rynek infrastruktury)

Lotnisko w Rębiechowie za 2 lata zyska połączenie kolejowe z centrum Gdańska. Cieszy fakt, że spółka celowa Ministerstwa Skarbu Państwa - Polskie Inwestycje Rozwojowe - rozpoczyna  działalność inwestycyjną.

4 komentarze:

 1. Pomysł świetny, ciekawe jak z realizacją. Oby nie jak w przypadku autostrad ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. po co nam kolejne lotnisko ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejne lotniska powstają w Radomiu, Gdynia - Kosakowo, Koszalinie-Zegrze Pomorskie i Olsztyn - Szymany a w Gdańsku budują kolej do lotniska.

   Usuń
 3. A ja ostatnio sie zastanawialem czy nie pojsc w gotowe spolki. Moze to troche szalone ale uznalem, ze kupie spolke i bede panem prezesem hehehe. Ale to raczej dalsze plany niz blizsze.

  OdpowiedzUsuń