środa, 15 maja 2013

Czy bakterie mogą wytwarzać złoto?

fot. www.shc.hu

Bakterie Delftia acidovorans potrafią wytwarzać złote drobinki. Robią to, aby pozbyć się trujących jonów złota. W efekcie mikroorganizmy wydobywają ten drogocenny kruszec z roztworów, które go zawierają - informuje „New Scientist”.


Mityczny król Midas o mało nie umarł z głodu, gdy bogowie obdarzyli go mocą zamieniania w złoto wszystkiego, czego dotknął. Natomiast Delftia acidovorans swojej zdolności wytwarzania złotych nanoziarenek zawdzięcza życie. Bakteria ta żyje w lepkich biofilmach w pobliżu złoż złota. Choć to mało reaktywny metal szlachetny, jego jony są dla tego mikroorganizmu trujące.

Zespół Nathana Magarveya z Uniwersytetu McMaster w Hamilton (stan Ontario) odkrył, że aby się chronić, bakteria wytwarza substancję chemiczną (delftibaktynę A), która neutralizuje jony złota, przekształcając je w nieszkodliwe nanocząsteczki o średnicy od 25 do 50 nanometrów. Te zaś gromadzą się poza komórkami bakterii, tworząc zabarwiony na czerwono roztwór koloidalny.

Zdaniem Magarveya, odkrycie może znaleźć zastosowanie w wydobyciu złota – można by wykorzystać zarówno bakterie, jak i wytwarzane przez nie cząsteczki. Dałoby się zarówno wytrącać złoto z zawierającej je wody, jak i budować czujniki wykrywające obecność tego pierwiastka w strumieniach czy rzekach.

Delftia acidovorans jak i Cupriavidus metallidurans odkryte zostały przez Franka Reitha z Uniwersytetu Adelaide w Australii. Oba gatunki mają zdolność wywarzania nanocząsteczek złota z zawierających je roztworów, przy czym drugi z wymienionych gromadzi złoto wewnątrz komórek. (PAP)

Czy złoto będzie taniało wraz z innymi surowcami? Moja prognoza: złoto stanieje z obecnych 1410 USD za uncję ( 31,1 g) do 1200 USD, po czym nastąpi odbicie w górę.

3 komentarze:

  1. ciekawe :)
    ja myślę, ze złoto ma to do siebie, że raz tanieje, a raz drożeje :) i wątpię, żeby to się zmieniło, nawet pod wpływem bakterii :)

    OdpowiedzUsuń