poniedziałek, 25 marca 2013

Afrodyta zaraża. Zaraza cypryjska atakuje Hiszpanów
Klienci hiszpańskich banków obawiają się o swoje oszczędności. Stowarzyszenie Użytkowników Banków donosi, że nie tylko wielkie fortuny, ale nawet zwykli obywatele przelewają pieniądze na zagraniczne konta. A wielu dzieli oszczędności, aby na żadnym koncie nie mieć ponad 100 tysięcy euro.

Od początku kryzysu, czyli od 2008 roku, z hiszpańskich banków wycofano prawie 300 mld euro. Zdaniem Banco de Espania, jako pierwsi wycofywali pieniądze zagraniczni inwestorzy. Po nich przyszła kolej na duże fortuny i tych, którzy przestraszyli się bankructwa hiszpańskich banków. Teraz nawet zwykli ciułacze obawiają się, że Hiszpanię spotka los podobny do Cypru. Wielu przestraszyło się słów ministra finansów, Luisa de Guindosa, który starał się uspokoić klientów banków.

Oszczędności poniżej 100 tysięcy euro są święte. Dotyczy to nie tylko Cypru, ale wszystkich krajów eurolandu - zapewniał minister.

Stowarzyszenie Użytkowników Banków informuje, że wielu Hiszpanów zakłada nowe konta, aby na żadnym kwota nie przekroczyła 100 tysięcy euro. Hiszpańskie gazety i portale społecznościowe instruują zaś jak szybko założyć konto za granicą.  ( Bankier)

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/EwaWysocka - Barcelona/moc


Potrzeba matką wynalazków. Hiszpanie pomni wydarzeń na Cyprze dzielą swoje oszczędności na mniejsze lokaty, poniżej 100 tysięcy euro, gdyż obawiają się ,, zarazy cypryjskiej".


12 komentarzy:

 1. czyli co? powrót do skarpet? :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe kiedy Polacy zaczną wyciagać z banków swoje oszczędności... ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. może pora wziąć się za produkcję dużych skarpet? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polskie banki mają się dobrze, więc nie ma potrzeby szycia skarpet. Chyba, że na wiosenne mrozy :)

   Usuń
 4. Tak wygląda życie i nie płacenie podatków.Tak zwane życie ponad stan. Hiszpanii nie było płacenia Podkowy i mam tego efekty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Proszę wybaczyć jeśli moje pytanie jest infantylne, ale ciekawi mnie skąd się wzięła cała ta sytuacja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za niskie podatki, nazbyt rozbudowany sektor bankowy, inwestycje w obligacje rządu Grecji, życie ponad stan oraz nielegalny kapitał z Rosji. Cypr służył za pralnię brudnych pieniędzy i skończył się proszek.

   Usuń
  2. No to faktycznie nam nic nie grozi ;)A tak serio, dziękuje za wyjaśnienie, bo bardzo mnie intrygowało jak słuchałam wiadomości, w jaki sposób można doprowadzić taki kraj do ruiny

   Usuń
 6. a i tak w hiszpanii jest drogo i luksusowo mam wrazenie

  OdpowiedzUsuń