środa, 6 lutego 2013

Rząd USA żąda od agencji ratingowej S&P 5 mld dolarów odszkodowania

Ministerstwo sprawiedliwości USA wystąpiło z pozwem cywilnym przeciwko agencji ratingowej Standard & Poor's, domagając się od niej 5 mld dolarów tytułem strat


Sprawa ta stanowi pokłosie kryzysu, który pięć lat temu omal nie doprowadził do załamania się globalnego systemu finansowego.

Według  pozwu, złożonego w poniedziałek w sądzie federalnym w Los Angeles, S&P zawyżała ratingi i za nisko szacowała ryzyko w odniesieniu do papierów wartościowych opartych o wierzytelności hipoteczne, kierując się chęcią uzyskania dodatkowych zleceń od emitujących te papiery banków inwestycyjnych. Ponadto agencja oszukańczo twierdziła, że jej oceny były obiektywne.

Przeszacowane i jak się okazało w znacznej części niespłacalne wierzytelności hipoteczne wywołały jesienią 2008 roku poważne wstrząsy na globalnym rynku finansowym, czego najbardziej spektakularnym przejawem był upadek banku inwestycyjnego Lehman Brothers. W następstwie tego cały prawie świat pogrążył się w głębokiej recesji.


W wydanym we wtorek komunikacie S&P uznała zarzuty pozwu za bezpodstawne. "Twierdzenia, iż świadomie zawyżaliśmy ratingi, wiedząc, iż powinny być niższe, są po prostu nieprawdziwe" - oświadczyła agencja. (PAP)

Można przypuszczać, że jest to pozew wybiórczy, bo w 2008r. żadna agencja ratingowa nie przewidywała kryzysu i dawały najwyższe noty wiarygodności finansowej. Ponadto S&P  jako jedyna w sierpniu 2011r. obniżyła rating USA o jeden poziom i stało to się po raz pierwszy w historii.

Poniżej mój link na temat możliwego bankructwa USA w ciągu 3 lat:
http://biznesownik.blogspot.com/2013/01/czy-stany-zjednoczone-zbankrutuja-w.html

8 komentarzy:

 1. Ciekawi mnie na jakich zasadach działają te agencje ratingowe.

  OdpowiedzUsuń
 2. Prywatne firmy płacą agencjom ratingowym za wystawienie wiarygodności finansowej państw oraz innych spółek, np. giełdowych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro płacą prywatne firmy, to już wiadomo, że całe te ratingi robione są pod kogoś, mało to dla mnie obiektywne i przejrzyste ...

   Usuń
 3. Bankructwa USA raczej nie przewiduję, ale kwitnącej gospodarki też nie...

  OdpowiedzUsuń
 4. czyli dalej dla mnie czarna magia...

  OdpowiedzUsuń
 5. usa nie zbankrutuje...
  hitler im zaplacil za azyl to maja... bo wiecie ze hitler zyl w ameryce i dozyl z 80okolo lat...

  mam kawal:)

  wiecie na co zmarł hitler?

  - na zawal jak zobaczyl rachunek za gaz z oswiecimia ...

  OdpowiedzUsuń
 6. biznes i polityka to straszna zagadka dla szarego człowieczka

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawie czy dojdzie ta sprawa do skutku, wydaje mi się, że agencje te czują się bezkarne dla tego też mogą robić " prognozy " jakie tylko im na myśl przyjdą ;)

  OdpowiedzUsuń