sobota, 9 lutego 2013

Niższe podatki = wyższe wpływy do budżetu


W Polsce w 2002 roku Ministerstwo Finansów zdecydowało się obniżyć bardzo wysoką stawkę akcyzy na mocne alkohole. W kolejnym roku, mimo niższej stawki dochody z akcyzy na mocne alkohole wzrosły, między innymi na skutek zmniejszenia się nielegalnej produkcji i przemytu.

Jedną z najbardziej znanych koncepcji, sugerujących że obniżka podatków nie musi wcale prowadzić do strat dla budżetu państwa, a podwyżka podatków nie musi prowadzić do dodatkowych dochodów państwa, jest tzw. krzywa Laffera. Źródło: NBP

Na przykładzie akcyzy na alkohole widać, że niższe podatki oznaczają per saldo wyższe dochody podatkowe. Można powiedzieć, że mniej ( niższe podatki) oznacza więcej ( wyższe dochody do budżetu).

Inny problem, który chcę poruszyć to podniesienie o 2% składki rentowej płaconej po stronie pracodawców od lutego 2012r. Uważam, że to był największy błąd obecnego rządu. Przykładem może być rekordowy upadek polskich firm w 2012roku. Profesor Gilowska wykonała dobry ruch podatkowy w 2007r. obniżając w/w składkę o 2%. 

Nasz premier obiecał stworzenie 400 tysięcy miejsc pracy w 2013r., a póki co to w styczniu br. bezrobocie wzrosło aż o 0,8%. Obniżenie składki rentowej po stronie pracodawców o 1 % to 100-200 tysięcy nowych miejsc pracy. 

Stosując krzywą Laffera można wysnuć wniosek, że mniejsza składka to więcej miejsc pracy i per saldo wyższe dochody do budżetu, bo mniej firm upadnie, a co za tym idzie więcej będzie płacić. Niewątpliwie będzie to również ulga dla samorządów, które zaoszczędzone pieniądze mogłyby wydać na inwestycje, a tak płacą podwyższoną składkę rentową za pracowników sfery budżetowej.

4 komentarze:

 1. Wydaje mi się to mało realne, żeby stworzyć tyle miejsc pracy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obliczenia nie kłamią. Jest tylko problem z obniżeniem przez rząd składki rentowej, a mamy już luty.

   Usuń
 2. zgadzam sie z wypowiedzia wyzej:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Obiecanki-cacanki. Premier już obiecywał różne rzeczy.

  OdpowiedzUsuń