piątek, 8 lutego 2013

Jest porozumienie budżetowe UE na lata 2014-20

 Przywódcy państw UE uzgodnili w piątek po południu w Brukseli porozumienie ws. nowego unijnego budżetu na lata 2014-20, który przewiduje wydatki na poziomie 960 mld euro w tzw. zobowiązaniach oraz 908,4 mld euro w tzw. płatnościach.


Według nieoficjalnych wyliczeń polskiej delegacji, cała kwota przyznana Polsce w obecnym budżecie wynosi realnie 101,5 mld euro, zaś w projekcie nowej perspektywy finansowej, który w piątek rano wyłożył na stół szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, kwota ta wzrasta do 106 mld euro.

 Środki na politykę spójności dla Polski wzrosną w nowym budżecie do 72,8 mld euro wobec 69 mln euro obecnie. Oznacza to, że przypadnie nam 23 proc. wszystkich unijnych funduszy na politykę spójności. Zaś środki na politykę rolną dla Polski wzrosną z 26,9 mld euro w obecnej perspektywie finansowej do 28,5 mld euro w nowym budżecie. Pozostałe środki dla Polski są przeznaczone na badania i rozwój.

Nowa propozycja wieloletniego budżetu umożliwia też krajom, które otrzymują dopłaty rolne na poziomie poniżej 90 proc. średniej UE, przesuwanie części pieniędzy (25 proc.) pomiędzy dwoma filarami Wspólnej Polityki Rolnej; pierwszy filar WPR to dopłaty bezpośrednie dla rolników, zaś drugi - środki na rozwój obszarów wiejskich. Przesunięcia między filarami umożliwią Polsce np. zwiększenie wysokości dopłat bezpośrednich, tak by dorównywały średniemu poziomowi dopłat w UE.

"To był postulat Słowacji i myśmy się do niego przyłączyli" - powiedział dyplomata dziennikarzom. Dodał, że polska delegacja na szczyt ciągle analizuje zapis dotyczący możliwości rozliczania VAT-u przez samorządy z funduszy unijnych. Według niego przyznano Polsce też "prezent" w postaci 200 mln euro w ramach inicjatywy na walkę z bezrobociem w regionach, gdzie przekracza ono 25 proc. (PAP)

Reasumując dla Polski: 

- fundusz spójności - 72,9 mld euro ( 302,5 mld zł);
- rolnictwo - 28,5 mld euro ( 118,3 mld zł);
- badanie i rozwój ( nowe technologie) -4,2 mld zł ( 17,4 mld zł); 
- bezrobocie - dodatkowe 200 mln euro ( 830 mln zł) na walkę w regionach powyżej 25% bezrobocia;

Powyższe obliczenia przy założeniu średniego kursu euro 4,15 w latach 2014-20.


Został jeszcze jeden krok, tj. głosowanie w parlamencie europejskim.

6 komentarzy:

 1. W Radomiu stopa bezrobocia wynosi ponad 29%.
  Jest szansa na dofinansowanie programów walki z bezrobociem, tylko ciekawe czy skorzystają na tym bezrobotni czy pracownicy PUP-ów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się wspaniale, tylko zobaczymy co z tego wyjdzie w praktyce ;) Bardzo ciekawy i sensowny blog, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Fascinating... How can you tell it?

  Here is my homepage - playstation 3 emulator for pc

  OdpowiedzUsuń