wtorek, 26 lutego 2013

13,9 mln na wsparcie największej farmy słonecznej w Polsce

fot. cityofelmirage.org

Spółka Amber Energia Wytwarzanie pozyskała dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego na budowę 4 farm fotowoltaicznych w województwie podlaskim o łącznej mocy 4 MW. Realizacja inwestycji Podlasie Solar Park rozpocznie się w 2013 r., a jej zakończenie planowane jest w roku 2014.
Farmy słoneczne powstaną w miejscowościach Kolno, Lipsk i Jedwabne. Inwestycja zajmie ponad 9 hektarów powierzchni i rocznie wyprodukuje prąd zapewniający energię elektryczną dla dwóch tysięcy gospodarstw domowych. 

Firma czeka na decyzję ws. przyznania nowych dotacji o wartości ok. 13 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na budowę kolejnych trzech farm słonecznych.

Energetyka słoneczna jest najszybciej rozwijającym się segmentem OZE na świecie. Tymczasem w Niemczech zainstalowanych jest ok. 32 tys. MW, a w Belgii ok. 3 tys. MW. Jesteśmy jedynym krajem wysokorozwiniętym, który nie inwestuje w energetykę słoneczną i energetykę rozproszoną - komentuje Przemysław Pięta, prezes zarządu Amber Energia. 

W październiku 2012 r. na dachu zbiornika wody w Rudzie Śląskiej, należącego do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, zamontowano instalację fotowoltaiczną. Panele o łącznej powierzchni około 20 tys. metrów kwadratowych, w optymalnych warunkach mogą wyprodukować do 300 MWh energii elektrycznej rocznie. ( WNP)

Stworzenie regulacji dedykowanej wyłącznie energetyce odnawialnej jest odpowiedzią na potrzeby wprowadzania nowatorskich rozwiązań podyktowanych szybkim rozwojem rynku energii elektrycznej, ciepła i chłodu, a także konieczności wdrożenia do polskiego systemu prawnego przepisów dyrektywy 2009/28/WE promującej wykorzystanie OZE.

Obecny kształt projektu tej ustawy to rezultat szerokich konsultacji z środowiskami eksperckimi, jak również z partnerami społecznymi. To regulacja, która ma służyć nam wszystkim- dlatego tak istotny był dialog towarzyszący jej tworzeniu.

Projekt ustawy o OZE to część pakietu energetycznego, który w najbliższym czasie powinien być przedmiotem prac Rady Ministrów, aby z końcem pierwszego kwartału mógł być przekazany do Sejmu RP w celu kontynuacji procesu legislacyjnego. (http://inzynierpv.pl)


W 2012 r. łączna moc instalacji OZE wzrosła do poziomu 4416 MW ( ok. 4,5 tys. MW) . Ponadto  koncesjonowanych jest 170 biogazownii i zarejestrowanych 29 biogazownii rolniczych.


Przypominam, że mamy perspektywę gazu łupkowego, który również będzie wykorzystywany do produkcji energii.  

Rodzi się pytanie: po co nam jeszcze elektrownia atomowa ( ok. 2025r.) za około 50 mld złotych o mocy 2x3GW, gdzie może być problem z paliwem atomowym oraz utylizacji zużytych prętów uranowych.

Kolejna ciekawostka to taka, że spółka Polenergia ma wybudować koło Pelpina elektrownię węglową ( w ciągu kilku lat) o mocy około 2 GW za ok. 12 mld zł, która ma zaspokoić potrzeby energetyczne trójmiasta i okolic, gdzie również w okolicy, tj. w Żarnowcu ma powstać ,, atomówka".

5 komentarzy:

  1. Ciekawe czy nie ma skutków ubocznych dla ludzi jak w przypadku wiatraków?

    OdpowiedzUsuń
  2. Farma słoneczna ... brzmi ciekawie, ale właśnie ciekawe, jak będzie ze skutkami ...

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeśli takie rozwiązanie ma wspierać ochronę środowiska, to czemu nie. Warto wykorzystać to, co daje nam natura.

    OdpowiedzUsuń